Když porotci zpívají aneb Velebení Vánoc s Darou Rolins

Hana-Slivova

Zpěvačka Dara Rolins se nechala inspirovat Robbiem Williamsem a v pražském SaSaZu uspořádala dva vánoční koncerty. I díky hostům, které si přizvala k duetům, a symfonickému orchestru šlo nakonec o docela povedené představení.

Dvě věci se nedají Daře Rolins, zpěvačce a v současné době i porotkyni soutěže Česko Slovenská SuperStar, upřít. Na čtvrtečním vánočním koncertě v pražském klubu SaSaZu vypadala naprosto dokonale – ať už v černé róbě se šperky za dva a půl milionu, jak nezapomněl poznamenat moderátor večera Leoš Mareš, anebo v krémových šatech římského střihu.

S pomocí grandiózní scény, vánočních "klipů", které na plátně za ní vysílala televize z 80. let, vánočně nazdobených tanečnic a Daře Rolins to sekloproslovů mezi písničkami pak opravdu dokázala, že diváci v sále na chvilku zapomněli na realitu – totiž že venku je teprve polovina listopadu, lehce nad nulou a vánoční stromeček je ještě někde v nedohlednu.   

Nejlepší byly duety. Všechny
Nápad uspořádat vánoční koncert vnukl Daře obdobný londýnský koncert Robbieho Williamse. A nápad to určitě nebyl špatný.

Asi není pochyb o tom, že Dara Rolins na sobě během několika posledních let hodně zapracovala a stala se poměrně respektovanou žánrovou zpěvačkou. Na koncertě se ale chvílemi ukazovalo, že na místa, kde je třeba držet dlouhý rovný tón, prostě Dařin soprán nestačí.

Příkladem ne úplně povedených písničeky jsou třeba lennonovská So This Is Christmas a Last Christmas od Wham, ve kterých Daru podržel skvělý symfonický orchestr Davida Stolaře.

Lakmusový papírek pak přinesli všichni hosté, jež si Dara přizvala k duetům: Skvělá Slovenka Tina, energická Tonya Graves, spoluporotci Marta Jandová a Paľo Habera i Matěj Ruppert byli lepší než jejich hostitelka.

Dara ovšem vedle svých hostů pěvecky rostla, takže třeba Ain´t No Mountain High Enough s Martou Jandovou, spirituál Go Tell It On the Mountain s Tonyou Graves nebo komorní duet Home od Michaela Bublé, který dala Dara se skvěle intonujícím a zatraceně sexy Paľem Haberou, patřily k vrcholům večera.

O wonderovském duetu I Just Call To Say I Love You s rozjetým Ruppertem, který publikum obšťastnil dvěma gymnastickými "řetězy", ani nemluvme. Chybět samozřejmě nesměla ani Dařina vlajková loď Zvonky štěstí, kterou vtipně naroubovala na předtočený video základ s Karlem Gottem.

Trocha toho amerického kýče
Sama Dara lépe zvládala swingovky nebo písničky, které více stojí na přednesu, třeba méně známou Someday At Christmas od Stevieho Wondera. Spektakulární podívanou přinesl song Diamonds Forever od Shirely Bassey, ve které si zahostoval DJ Wich s tanečnicemi ze Street Dance Academy. Ty – spolu se zadní projekcí – ostatně tvořily důležitou součást celé show. Obě složky ovšem nemusely fungovat tak polopaticky a kýčovitě. Je nutné, aby v Praze, byť na vánočním koncertě, běhaly po pódiu zmenšeniny amerických santů? Aby se při Last Christmas na plátně objevovaly ukázky z filmu S tebou mě baví svět a u Novosvětské symfonie vlny bouřily vlny oceánu?

Rezervy ovšem mělo i publikum. To bylo na svých židličkách chvílemi nepozorné, povídalo si do pauz mezi písničkami a slyšet bylo i v tišších pasážích písní. Rozparádilo se až ve finiši s Matějem Ruppertem a při přídavkové On the Radio od Donny Summer.

Dara Rolins – vánoční koncerty
11. + 12. prosince 2009, Praha, SaSaZu

Témata:, ,