Když raper přehluší svůj beat

Marek-Bartos

Na plakátech ten nápis vyhlížel skoro neuvěřitelně, ale stalo se. Delinquent Habits vystoupili v malém hudebním klubu Stoun ve Frýdku-Místku. Přestože se tahle pozměněná formace poněkud vytrácí ze zorného pole hiphopové veřejnosti, stále je to zásadní jméno hispánského hip hopu. Vedle Cypress Hill patří mezi nejznámější reprezentanty hip hopu, přesto si k zakončení svého českého miniturné (27. prosince vystoupili v Praze) vybrali moravský unquent nderground.

Slavná skupina si chtěla čistě pro radost zařádit v obyčejném klubu, a být tak řadovému posluchači co nejblíže. Jenže to byl zádrhel. Tohle publikum si zjevně plně neuvědomovalo význam losangeleské skupiny v celosvětovém kontextu, spíše se zdálo, že od koncertu chce zkrátka jen dobrou zábavu jako každý jiný večer. Navzdory tomu, že klub Stoun v minulosti už hostil nemenší legendy hip-hopu, americké skupiny Afuru a Jurassic Five.

Co nevadilo bujarým hiphoperům
Po velmi entuziastických, ale beznadějných předskokanech se konečně zjevili na pódiu Delinquenti. Ostře vyhlížející trio (2 MC a 1 DJ) se pustilo do čistého rapového frázování a klub ožil. Všechno šlo bez chyby, jenže očekávané hity jako Tres Delinquentes nebo Here Come The Horns naprosto propadly. Raper kvůli přílišo zvučeným mikrofonům přehlušil svůj beat. Živelně jazzové a španělské samply, na kterých je styl formace v podstatě vystavěn, v této zvukové cloně jednoduše zanikaly. Publikum sice dokázaly patřičně rozhýbat, jenže to musíme přičíst spíše slavnému jménu, které Delinquenty předchází.

Skuteční hudební posluchači se nemohli ubránit rozčarování. Také pro skalní příznivce kapley muselo být toto vystoupení zklamáním, přestože za to de facto mohly nedostačující technické podmínky. Naopak bujarým hiphoperům takový „nepodstatný“ detail nemohl zkazit skvělou zábavu.

Quens Hip-Hop Massage – Delinquent Habits
29. prosince 2008, Frýdek – Místek, Hudební klub Stoun

 

Témata:,