Když se hraje zkraje máje


Na prvního máje bývá v posledních letech v Praze pěkný frmol. Město se hemží anarchisty, neonacisty, komunisty, policisty. Je to tu najednou jeden velký majáles a člověk by nejraději město vyměnil za les. Nebo někam zalez.    

Letos jsem ale městu neunikl. Jako by to všechno nestačilo, dělal jsem DJe na akci, kde vystupovaly (především) alternativní umělkyně. Neptejte se, jak jsem se dostal do jejich hledáčku. Netuším. Stejně mě zařadili skoro až nakonec. Ale nakonec to byl poměrně vydařený večírek, takže jsem nelitoval. Nicméně předtím jsem se zúčastnil ještě jedné akce. V Divadle Archa se konal koncert „5 let bez hranic, 20 let bez opony“ (hranice státní, ty ohnivé den předtím plápolaly stejně jako každý rok). Kapele Monkey Business se podařil opravdu husarský kousek. Spolu s pořadateli sezvali na jedno pódium velice různorodou směsku interpretů. Od Vladimíra Merty, Vlasty Třešňáka a Jaroslava Hutky přes Vladimíra Mišíka až po Pavla Zajíčka, Michala Ambrože a Tonyho Ducháčka (mladší generaci zastupovali hiphopeři PSH a James Cole.)

Poslechněte si Tonyho Ducháčka a Garage a jejich slavné Muchomůrky na trutnovském festivale

MB ten večer fungovali jako „průtokáč“ osobností. Jako jukebox, do kterého někdo naládoval to nejlepší ze samizdatových kazet „zakázaných“ kapel/interpretů osmdesátých let. Úlet. Monkey jsou schopní všeho. Alespoň hudebně. A slyšet za jejich doprovodu zpívat Pavla Zajíčka nebo Tony Ducháčka, to je opravdu lahůdka – la Hutka. Kapele s názvem Monkey Business by nikdo nemohl vyčítat, že se opičí. Ale nedělo se tak. Jejich cover verze byly sice vcelku pietní a uctivé, ale svůj otisk na nich zanechali.
Ovšem nešlo jen o to, odehrát večer „překvapivých duetů“. Šlo o víc. Byla to pocta těmto i všem ostatním, kteří dělali hudbu tak, jak ji cítili, totalita netotalita. Jestli dnes hudebníka znervózňuje nepříznivá recenze nebo nízký prodej, jim hrozíval zákaz, nucené odchody do emigrace nebo dokonce kriminál. Člověk by řek‘, že už jim do zpěvu už moc nebude. Ale ono ano!

Tímhle koncertem jim Monkey Business vyjádřili poklonu. Já na něj bohužel přišel bez klobouku, takže nebylo co smekat. Tudíž smekám alespoň imaginárně, pomocí tohoto článku…

mardosha@noise.cz