Kečup, prejt nebo žvýkačky aneb 10 běžných jídel, která jsou někde zakázaná

Pavla Gabrhelíková

Ani nevíte, jaké máte štěstí, že žijete právě tady. Klidně můžete žvýkat, jak je libo, a každou hranolku namáčet v kečupu. Jinde takové štěstí nemají.

  1. Sůl a pepř. Toto pro mnohé z nás životně důležité koření nesmíte používat ve vesmíru. Jednoduše proto, že kolem vás jen tak poletuje a na jídle nepřistane. Nulová gravitace by mohla taky zavinit, že se sypký prášek dostane tam, kam nemá, a nadělá paseku. Proto si ve vesmíru dáte jenom tekutou sůl a tekutý pepř.
  2. Kuře umyté chlórem. V Americe koupou kuřata v chlóru, aby je zbavila případných nemocí. V Evropě se postarala Evropská unie o to, aby se to nedělalo, protože je to zdraví škodlivé.
  3. Dochucovadla a umělá barviva. Dneska jsou v kdečem, stačí se podívat na zadní obal potraviny, kterou zrovna baštíte. V Norsku a Rakousku jsou ale tyto přísady zakázané, protože mohou způsobovat rakovinu.
  4. Losos z lososí farmy. Řekli byste, že losos z farmy bude zdravější, že? Ale není to tak. Lososům tam přidávají do krmení látku, po níž mají růžovější maso. Látka jménem astaxanthin ale podle vědeckých průzkumů poškozuje zrak. Proto si v Austrálii ani na Novém Zélandě lososa z farmy nedáte.
  5. Žvýkačka. Pokud budete v Singapuru prodávat žvýkačky, hrozí vám až dvouleté vězení. Proč? Protože se tam rozhodli, že chtějí mít čisté ulice. Bez polepených chodníků.
  6. Zahraniční sýry. Rusko v roce 2014 zakázalo různé druhy dovážených sýrů a některého masa. Místním se to samozřejmě nelíbí, ale naučili se oblíbené odrůdy sýrů napodobit.
  7. Sója. V Americe jim geneticky modifikovaná sója nevadí a tvoří kolem 90 procent trhu. V polovině Evropských zemí je ale taková sója zakázaná.
  8. Prejt. Chlorovaná kuřata a geneticky modifikovaná sója jsou v USA v pořádku. Ale prejt byste tady těžko pohledali. Vadí jim, že se vyrábí z krve, která je podle Američanů nehygienická.
  9. Kečup. Francouzské školy zavrhly kečup kvůli tomu, aby děti neohrnovaly nos nad tradičními francouzskými specialitami. Můžou si ho dát maximálně jednou týdně k hranolkům.
  10. Samosa. Asijské pečivo ve tvaru trojúhelníku je v Somálsku zakázané kvůli pouličním prodejcům, kteří ho prodávali plněné zkaženým masem.