Kejklíři na diskotéce – další opičárna od Monkey Business

Stefan-Titka

Chlapci z Monkey Business neusínají na vavřínech, udržují si stabilní frekvenci jedné nové desky každé dva roky a do toho stíhají i koncertovat. Twilight of Jesters? je už jejich šestým řadovým albem a kapela na něm znovu dokazuje, že dělat kvalitní muziku a zároveň se u ní bavit tak, aby bavila i ostatní, není v dnešní době nemožná kombinace.

Monkey Business se nebojí experimentovat a zabíhat za hranice svého typického funky zvuku. A jestli se něco dá na Twilight of Jesters? vypozorovat, tak je to poměrně výrazný odklon od čistě funkových rytmů a posun k tanečnímu skotačení. Kapela to jasně přiznává ve skladbě Kings of Discotheque, ale koneckonců už i ve velmi chytlavé titulní singlovce Who Killed My Libido?. Obyčejně takovou strategii kritika odsuzuje jako zaprodání se komerci, ale jestliže například refrén ze skladby MJ is 50 postavíte na heslu „Michael Jackson is… padesát“, jen těžko tu můžete někoho obviňovat z laciné komerční strategie.

Žádný soumrak není na obzoru
Deska se nese od začátku ve svižném rytmu, a tak můžete zapomenout na Ruppertovy balady typu Am I an Airhead? z předešlých alb. Vlastně žádná skladba není vyloženě „ruppertovská“ a toto konstatování platí dvojnásob i o Tonye Graves. Oba zpěváky tak trochu přikrývá taneční zvuk desky a také nezbytní hosté, které Roman Holý k desce znovu přizval. Pestrý výběr zahrnuje jména od trombonisty Ashley Slatera (Id Song, London dealing) přes rapera Jamese Colea (výborná rapová vložka ve skladbě Wedding song), Glenna Hughese (Gumball) až po takové parády typu Vlasty Třešnáka (Pils and Girls).

Poslechněte si Who Killed My Libido?

Ale nenechte se mýlit. Přesto jsou to ryzí Monkey Business se světovým zvukem a v plné síle. Jen si tentokrát trochu víc zatrsali pod diskokoulí. Nechybějí chytlavé melodie, nadhled a typický „monkey business humor“, který začíná už u samotného názvu desky. Temně znějící prognóza „Soumrak kejklířů“ se nekoná. Monkey Business se ještě naštěstí pořád baví – a my s nimi.

Monkey Business: Twilight of Jesters?
2009, vydalo Sony BMG
Stopáž: 58:15 

Skladby: Who Killed My Libido?, MJ is 50, Kings of Discotheque, Nuremberg, ID Song (feat. Ashley Slater), Fatal Tempo, Wedding Song (feat. James Cole), London Dealing (feat. Ashley Slater), Twilight of Jesters, Gumball (feat. Glenn Hughes), Pils And Girls (feat. Vlasta Třešňák), History of Pathos (feat. Glenn Hughes), Bob Marley´s Soccer Shoes.

Témata: