Kina Světozor a Oko vystavují plakáty ke kultovním filmům z let 1945 – 1989

Redakce

Pražská artová kina Světozor a Bio Oko vystavují šedesát plakátů k významným filmům naší poválečné československé kinematografie – od Benešových dekretů znárodňujících kinematografii v roce 1945 až do listopadu roku 1989, který ukončil státní filmový monopol.

„Tentokrát jsme nevybírali návrhy podle výtvarného klíče, šlo nám výhradně o filmy. Výstava chce představit plakáty ke slavným a charakteristickým filmům každé dekády. Poprvé vystavujeme například plakáty ke kultovním filmům 70. a 80. let Adéla ještě nevečeřela, Marečku podejte mi pero nebo Tři oříšky pro Popelku,“ říká k výstavě kurátor Pavel Rajčan. Expozice bude v kinech k vidění až do konce srpna.

Tvorba plakátů byla v Československu úzce spjata v Ústřední půjčovnou filmů, která vznikla v roce 1957. Ta byla monopolním distributorem všech filmů na území Československa. Její propagační oddělení vybavovalo každý film, jenž byl určen do distribuce, originálním plakátem. K vytvoření jeho návrhu Půjčovna oslovovala československé grafiky, ale i ostatní výtvarní umělci. Tak to chodilo do roku 1989, Ústřední půjčovna filmů v roce 1991 zanikla. (red)