Kinotip: Slovenské Děti ukazují, jak těžké bývá najít cestu k nejbližším

Redakce

Do českých kin dnes v distribuci společnosti Artcam přichází slovenský povídkový film Děti režiséra Jaroslava Vojteka. O snímku už několik týdnů před tuzemskou premiérou hovořila slovenská média jako o události roku. To je sice nadnesené, nicméně jeho téma a hlavně výkony dětských herců si pozornost jistě zaslouží.

Skrz čtyři různorodé příběhy z různách ročních dob i sociálních vrstev Vojtek ukazuje, jak těžké je někdy najít cestu nejen k dítěti, ale hlavně sám k sobě a k partnerovi. Právě problémy v partnerství, nedostatek vnitřní síly a strach z reakcí okolí jsou ve Vojtekově vyprávění o rodičích a dětech stejně důležitým aspektem jako boj o štěstí potomků. Nejsilnější je v tomto případě  hned první epizoda o autistickém chlapci a jeho otci, který se při péči o syna dostává na pokraj fyzických i psychických sil.

Dalším „rodinným“ filmem je pak snímek Mami! Xaviera Dolana, jenž dostal v Cannes Cenu poroty a do kin jde 30. října. Jedná se o příběh dospívajícího Steva s diagnózou ADHD a jeho mámy Diane, která i přes doporučení odborníků trvá na tom, že chlapce dokáže zvládnout a on že dokáže zvládnout školu. Když do jejich života vstoupí ještě utrápená sousedka Kylea, vydají se společně na hodně divokou jízdu, kdy se záchvěvy štěstí, bezpečí a spokojenosti v mžiku mění na výbuchy násilí a hlubokou beznaděj. (red)