Klíšťata a krachující důchody. Visací zámek vyhlásil Punkový království

Redakce

Pět let si fanoušci kapely Visací zámek museli počkat na nové album. To vychází teď v zimě, 27. února, pod názvem Punkový království a bude na něm 15 skladeb „ze života zralého punkáče s jeho všedními radostmi i strastmi.“ Vedle punkových smrští se na albu objevuje i pokus o pop nebo psychedelická alternativa: „Track Volské intro by se mohl také jmenovat ‚To, co jsme vždycky chtěli hrát, ale nesměli jsme,“ směje se kytarista Michal Pixa.

Zatímco hudbou přispěl na album každý člen kapely, texty jsou opět většinovým dílem Jana Hauberta, nedávno jmenovaného Krále punku. Jeden text napsal Pixa a dva si skupina vypůjčila od klasiků; dílo dekadentního básníka Karla Hlaváčka Hrál kdosi na hoboj si Haubert oblíbil už na gymnáziu a Žulového vola od Christiana Morgensterna hráli Visáči kdysi ve svých začátcích.

„Na textech jsem si dal záležet, chtěl jsem, aby byly vtipné a s nadhledem. Když jsem ale písně nakonec seřadil do alba, zjistil jsem, že celek vyznívá dost výhrůžně. Tu otrávený alkohol a krachující důchody, tu ranní shon a děsný hudební program Radiožurnálu, pak dojde i na manželské vraždy a strašlivý anonymní pohřeb. A všude číhají nakažená klíšťata! Člověk musí k životu přistupovat hodně punkově, aby si ho užil,“ říká Haubert.

Předzvěstí alba byl Novoroční projev, který skupina pronesla 1. ledna letošního roku a ve kterém vyhlásila Punkový království. Video k eponymnímu songu kapela zveřejní těsně před zahájením turné. (red)

Punkový království
1. Punkový království, 2. Rezavý fáro, 3. Všechno je fajn, 4. Sweeti, 5. Hardkór, 6. Veselej, 7. Protitetanové sérum, 8. Hrál kdosi na hoboj, 9. Popsong, 10. Růžovej pocit, 11. Linka 155, 12. Klíště, 13. Nebožtík, 14. Volské intro, 15. Žulový vůl

Turné: 
6. 3. Hořovice, KD,   7. 3. Kutná Hora, Česká 1, 12. 3. Olomouc, U-klub, 13. 3. Jihlava, Soul, 20. 3. Ústí nad Labem, Doma, 21. 3. Ústí nad Orlicí, KD, 26. 3. Praha, Akropolis – křest alba, 28. 3. Jistebnice, KD, 10. 4. Boskovice, Sokolovna, 11.4. Frýdek-Místek, Stoun, 17.4. Šumperk, KD, 18.4. Pardubice, ABC