Knihy, které by si měli přečíst i nečtenáři

David Šohaj

I když čtení bylo v nedávné minulosti už mnohokrát označeno za mrtvé nebo alespoň za zábavu pro šprty a nerdy, knihy jsou tady s námi stále. A nejspíš je takové kritiky příliš nezajímají. Teoretici, ostatně stejně jako zapálení knihomolové, tvrdí, že knihy tady s námi budou pravděpodobně navždy. Ale i ti, kteří četbě knih příliš neholdují, by alespoň jednou za čas měli dát nějakému titulu šanci. Dnes a denně totiž vycházejí publikace, které obsahují informace vhodné tak nějak skoro pro každého. Mluvíme teď především o různých knihách o osobním rozvoji (pozor, neplést s ezoterií), ale dobré myšlenky vás mohou napadnout i u četby beletrie. Pojďme se společně podívat na několik knižních tipů Koule.cz.

Yuval Noah Harari – Sapiens aneb Stručné dějiny lidstva

Ne, opravdu se nejedná o žádnou nudnou učebnici dějepisu.  Izraelský profesor se v knize poutavě a čtivě rozepsal o nejrůznějších genetických, evolučních i kulturních aspektech lidstva jako druhu a definoval tak vlastně úplně novou obdobu historických úvah. Harari se ve své knize nebojí odpovídat na různé problematické nebo dogmatické otázky. A můžete si být jisti, že vás při čtení hned několikrát přinutí uvažovat nad věcmi kolem sebe trochu jinak. A to je přece to nejdůležitější. Knihy se po celém světě prodalo skoro deset milionů výtisků a Harari na ni navázal rovněž úspěšnou knihou Homo deus, ve které se naopak zaobírá budoucností lidstva.

Hans Rosling – Faktomluva

Tuhle knihu označil Bill Gates za to jediné, co si letos opravdu musíte přečíst. Nedávno vyšla i v České republice a její autor v ní skvěle pojednává o tom, proč skoro všechny informace, které si pouštíme do hlavy, jsou ve skutečnosti chybné nebo třeba jen neúplné. Pokud se zajímáte o možnosti kritického myšlení a chtěli byste si trochu opravit svůj pohled na svět, nebo třeba jen přestat vyvozovat neopodstatněné závěry, tohle je kniha přesně pro vás. Uvidíte, že ani věci, se kterými se do kontaktu dostáváte na denní bázi, nejsou úplně jednoznačné.

Daniel Pink – Kdy aneb Věda a umění dokonalého načasování

Ten správný timing řešíme v životě asi úplně všichni. Nebo bychom tedy alespoň měli. Je jedno, jestli zastáváte funkci vysoce postaveného manažera nebo se prostě jen snažíte najít si čas na všechny své koníčky – potřeba správného načasování nás jednoduše provází na každém kroku. Daniel Pink se ve svém bestselleru dívá na tuto vědu (a umění) hned z několika různých úhlů. Pokud si v životě chcete udělat pořádek, tohle je povinná četba.

Matthew Walker – Proč spíme?

Otázka v názvu knihy může znít vtipně, ale i spánek je opravdu velká věda. A vzhledem k tomu, že většina z nás právě spánkem stráví až třetinu života, možná by bylo na místě se o něj více zajímat. Američan Matthew Walker se fenoménem spánku zabývá již několik desítek let, je tedy odborníkem na slovo vzatým. Ve své knize se na několika stech stránkách rozpovídá o všem, co se spánkem souvisí, a vy dostanete komplexní vhled do této problematiky. Dost možná potom upravíte i své vlastní denní rituály. A opět vám to pomůže zlepšit životní styl.

Témata:, ,