Kočičí paměť funguje dost podobně jako lidská, tvrdí japonští vědci

Pavla Gabrhelíková

Vědecký tým spolupracující s několika japonskými institucemi popisuje, jak funguje kočičí paměť. Je velmi podobná lidské i psí. V článku Behavioral Processes vědci popsali, jak průzkum probíhal.

My lidé máme několik druhů paměti podle typu, hloubky i délky zážitku. Jedna z nich je i paměť epizodická. Díky ní se dokážeme vracet do minulosti a přehrávat si zážitky, k nimž došlo včera, přes měsícem nebo před pěti lety. Definice epizodické paměti spočívá v tom, že si dokážeme vybavit nejenom to, že byla oslava narozenin, ale i popsat, jaké vůně, chutě a další vjemy si odtud pamatujeme.

Vědci měli zato, že epizodická paměť je pouze lidskou doménou. Poslední výzkumy ale naznačují, že to není tak úplně pravda. Nicméně je velmi složité dokázat přítomnost této paměti u koček, protože zvířata neumějí své zážitky popsat.

Kočky si zapamatovaly okolnosti podávání jídla

Vědci testovali celkem 49 zvířat. Nejdřív potřebovali zjistit, jaké jídlo mají nejraději. Kočky jím pak krmili v jiné a na první pohled rozeznatelné misce. Pak misky prostřídali, aby poznali, jestli si kočky pamatují detaily podávání jídla. I po delší době si kočky vybavily, ve které misce byla chutná strava.

To jasně dokazuje, že kočičí paměť funguje podobě jako psí, lidská nebo gorilí. Na druhou stranu zvířecí psychologové doporučují, abychom tyto informace brali s rezervou, protože zvířecí mozek je složitější a výzkumy teprve v plenkách. V budoucnu by ale mohly mít význam nejenom pro kočky, ale také pro lidi. Mohly by totiž pomoct při vývoji nových léků na léčbu Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.