Kočky mají pít kravské mléko a mají 9 životů aneb 13 zábavných mýtů o kočkách

Pavla Gabrhelíková

Kočky jsou takřka magická stvoření. Není proto divu, že je jejich existence opředená legendami. A taky nesmysly.

 1. Devět životů. Kočka má na přejetí autem jenom jeden pokus jako všechna ostatní zvířata. Toto přísloví má spíš poukázat na pověstnou kočičí neopatrnost. Jenže proč zrovna devět? Už pro staré Řeky, u kterých byly kočky velmi populární, mělo toto číslo jakýsi magický význam. Staré anglické přísloví zase říká, že mají devět životů, protože tři jsou pro hraní, tři se mohou někam zatoulat a tři jim zbudou.
 2. Kočky jedí zbytky. Zažitý zvyk vesnic. Kočkám se dávalo, co zbylo a co sežraly. Jenomže venkovní kočky to pak mají kde vyběhat, protože loví myši a běhají na noční rande! Vaší bytové kočce přidáváte krmením od stolu kila, která těžko zhubne. A obezita je u koček velmi nebezpečná!
 3. Těhotné ženy by se měly kočkám vyhýbat. Odpůrci koček děsí nastávající matky toxoplazmózou. Tu ale mohou chytit i z kontaktu s popelnicí nebo z nedopečeného masa. Pokud chcete být pro všechny případy opatrní, nenechte budoucí maminku uklízet kočičí výkaly a moč. Kontat se samotnou kočkou ale ničemu nevadí.
 4. Kočka bez vousků ztrácí rovnováhu. Ano, vousky jsou pro kočky důležité. Díky nim se totiž skvěle orientují ve tmě. Ale balanc na svědomí nemají.
 5. Kočky nesnášejí vodu. Ne všechny! Třeba taková turecká van s vodou žádný problém nemá! Některé kočky do ní strkají tlapky, pijí z kohoutku nebo pozorují své majitele při sprchování. Tak jakápak nenávist?
 6. Kočky nepotřebují péči. Aby byl pes v pohodě, musíte ho vyběhat. A ani kočky nejsou vyjímkou. Pokud jim nepomůžete s uvolněním energie, můžou vám taky pěkně zruinovat byt!
 7. Kočky pijí mléko. Oblíbený motiv knížek a filmů: Kočka u misky s mlékem. Pravda je taková, že kočky nedokážou kravské mléko strávit. Na vině je intolerance laktózy. Takže jim tím způsobujete jen bolení a průjem.
 8. Když jí trávu, je nemocná. Nesmysl. Tráva pomáhá kočkám s trávením, podobně jako psům, a dodává jim potřebné živiny.
 9. Kočky vždy dopadnou na všechny čtyři. Kočka potřebuje letět z dostatečné výšky, aby měla čas se přetočit a dopadnout na všechny nohy. Pokud ji pustíte třeba z jednoho metru, může si ublížit, protože dopadne na bok.
 10. Kočky a psi jsou nesmiřitelní nepřátelé. Odporoval by vám každý, kde nechal společně vyrůstat kotě a štěně. Naopak si dokážou být velmi dobrými přáteli a naučit se číst z reakcí toho druhého. Jejich vztah je pak obohacuje.
 11. Když přede, je šťastná. Kočka tím vlastně vyjadřuje jakýkoliv intenzivní pocit. Takže to může znamenat jak to, že je vážně spokojená, tak i to, že zažívá dost stresující situaci.
 12. Kočku lze kastrovat až po prvním mrouskání. Kočku můžete vykastrovat ve třech i šesti měsících, naopak čím dřív, tím líp. Někteří veterináři se brání kastrování příliš malé kočky, protože se mohou objevit komplikace a lépe se s nimi vypořádá odrostlejší kočka. Nicméně pokud jste u profíka, troufne si i na kastraci kotěte.
 13. Kočka musí mít alespoň jednou v životě koťata. Další nesmysl, kterým se často ohání vecničani nebo vyznavači tvrzení: „Příroda si s tím poradí sama“. Koček je na světě příliš a další opuštěná nebo nemocná koťata ničemu nepomohou. Kočce se nic nestane, pokud nebude mít miminka. Její vývoj to nenaruší fyzicky ani psychicky.