Kola v pohybu: I na vozíčku se dá procestovat svět

Lucie Bryndová

Někdo se s tělesným hendikepem narodí, jiný k němu přijde v průběhu života kvůli nešťastné náhodě nebo si ho způsobí sám svým riskantním chováním. Ať už je to jakkoli, život takového člověka je plný různých omezení. Ne každého to ale zastaví a odradí od jeho snů. Když totiž něco moc chcete a jdete si za tím, tak to zkrátka dokážete. Příkladem je i čtyřiadvacetiletá Alysia Kazerian, která motivuje nejen podobně postižené na celém světě, ale i ty zdravé.

Rodiče ji vedli k cestování od mala. A nejen k němu. Už jako dítě trávila s nimi i se svou sestrou spoustu času objevováním nejrůznějších přírodních i historických památek, a to hlavně v Kalifornii.

Před čtyřmi lety se rozhodla vydat za dobrodružstvím jen sama s kamarádem. Jejich cílem byl Smith Rock State Park, který je součástí Sedmi divů Oregonu. Jeli lézt na skály. Na vrchol se dostali bezpečně, ale při sestupu se jí část skály ulomila pod rukama a spadla ze zhruba dvanáctimetrové výšky. Než si stačila uvědomit, co se stalo, proběhl jí prý před očima celý život.

Hrozivý pád

Při pádu si poranila míchu. Následovala zdlouhavá záchranná akce, pak ji čekalo několik operací, prošla řadou rehabilitací a různých kurzů. To jí ale vůbec nezabránilo v tom, aby si šla za svými sny dál. Život s postižením neskončil. Naopak.

Od té doby již stačila Alysia procestovat přes třináct států a se svými zážitky se ráda chlubí na Instagramu. Navštívila například Vídeň, Londýn, podívala se k jezeru Como, do Vancouveru, Irska nebo Maďarska. A cestovala úplně sama.

Komunita

Než se k cestování odhodlala, hledala někoho, kdo je na tom podobně. Aby se mohla inspirovat a zjistit, jak to funguje. Na sociálních sítích objevila lidi, kteří jsou zdravotně postižení, a přitom aktivně cestují a navíc sdílí s ostatními tipy, kde najít bezbariérová muzea a zejména ubytování, které je pro tělesně postižené uzpůsobené.

Pak Alysia založila účet, na kterém začala sdílet svůj vlastní příběh a doporučení pro ostatní. Jmenuje se Wheeliesaroundtheworld, stejně jako hashtag, který si s tímto účtem všichni spojují. Netrvalo dlouho a začali se jí ozývat další lidé, kteří také cestují na vozíku, a tak se z tohoto Instagramu stala komunita a místo, které sdružuje podobné lidi po celém světě.

Největší omezení jsou v hlavě

Cestování s invalidním vozíkem není až tak snadné. Někdy to může být dost náročné a únavné. Pojí se s ním řada otázek, mezi které patří například: Jak se posadím v letadle? Jak se dostanu z bodu A do bodu B? Je hotel, ve kterém se chci ubytovat, bezbariérový? Má speciální sprchový kout? A jak funguje lékařská péče v dané zemi? Nebo co když se něco stane s mým invalidním vozíkem?

„Cestování je výsada. Není to nic samozřejmého a já jsem vážně šťastná, že mám tu možnost. Může to být dost skličující, když máte zdravotní postižení. Musíte přemýšlet a hodně plánovat na rozdíl od běžných cestujících. Ale mám si opravdu na co stěžovat?“ říká Alysia.