Kondratěnko, Vrtiška i Stivín rozezní novou sezónu na Chodovské tvrzi


Klavírní vystoupení, jazzové koncerty nebo klarinetové a gambové recitály špičkových muzikantů, to je nová série koncertů na Chodovské tvrzi. Návštěvníci živé kulturní památky na Jižním Městě se mohou těšit na excelentní klavíristku a známou hudební pedagožku Irinu Kondratěnko i jazzového mága Jiřího Stivína. Série koncertů začíná již zítra vystoupením klavíristy Karla Vrtišky.

 

Sál Chodovské tvrze přímo vybízí ke komorním recitálům a tematickým hudebním večerům. Od 9. října zdi historické památky a galerie současného umění rozezní talentovaný mladý klavírista Karel Vrtiška, který před pár vystoupil společně s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Paula Freemana ve Španělském sále Pražského hradu. Klavírními koncerty ale Vrtiškovy umělecké ambice nekončí – nahrál a ztvárnil například i postavu mladého W. A. Mozarta v televizním filmu pro BBC.

Vrtiška studoval v Praze na ZUŠ Ilji Hurníka u prof. Tomanovéa na Hudební škole hlavního města Prahy u profesora Tomana. V roce 2010 úspěšně dokončil bakalářské studium na Akademii múzických umění u Doc. Krajného a byl přijat do magisterského studia na Hochschule für Musik v Norimberku do třídy prof. W. Manze. Na Chodovské tvrzi zazní v jeho podání skladby od takových skladatelských hvězd jako Haydn, Šostakovič, Debussy nebo Liszt. „Jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů je pro mě Bedřich Smetana, jelikož je to velký patriot, největší hudební představitel českého národního obrození a nechává se často inspirovat českým folklórem a českými národními písněmi. Ne jinak tomu je i v jeho Českých tancích, které zazní na Chodovské tvrzi. Jinak jsou mými oblíbenci samozřejmě Dvořák, Janáček, Skrjabin, Šostakovič, Mozart, Liszt,“ popisuje Vrtiška.

Klavírní recitál vystřídají už v listopadu tradiční barokní témata ze Skotska a Irska v podání formace Michal Hromek Consort a vrchol podzimní sezóny – tematické folklórní vánoce s Ecce musica na Tvrzi. Po novém roce pak bude cyklus pokračovat vystoupením jazzového mága Jiřího Stivína, klarinetovým recitálem excelentní dvojice Lahodná a Kondratěnko a dalšími koncerty. Nedílnou součástí hudebního programu na Chodovské tvrzi jsou také tradiční šansonové pořady s Milanem Jírou nebo každoroční předvánoční dvojkoncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného, který je letos naplánován na 20. prosince 2012. Vstupy na veškeré koncerty si můžete pohodlně rezervovat již nyní na www.chodovskatvrz.cz

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit