Kondratěnko, Vrtiška i Stivín rozezní novou sezónu na Chodovské tvrzi


Klavírní vystoupení, jazzové koncerty nebo klarinetové a gambové recitály špičkových muzikantů, to je nová série koncertů na Chodovské tvrzi. Návštěvníci živé kulturní památky na Jižním Městě se mohou těšit na excelentní klavíristku a známou hudební pedagožku Irinu Kondratěnko i jazzového mága Jiřího Stivína. Série koncertů začíná již zítra vystoupením klavíristy Karla Vrtišky.

 

Sál Chodovské tvrze přímo vybízí ke komorním recitálům a tematickým hudebním večerům. Od 9. října zdi historické památky a galerie současného umění rozezní talentovaný mladý klavírista Karel Vrtiška, který před pár vystoupil společně s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Paula Freemana ve Španělském sále Pražského hradu. Klavírními koncerty ale Vrtiškovy umělecké ambice nekončí – nahrál a ztvárnil například i postavu mladého W. A. Mozarta v televizním filmu pro BBC.

Vrtiška studoval v Praze na ZUŠ Ilji Hurníka u prof. Tomanovéa na Hudební škole hlavního města Prahy u profesora Tomana. V roce 2010 úspěšně dokončil bakalářské studium na Akademii múzických umění u Doc. Krajného a byl přijat do magisterského studia na Hochschule für Musik v Norimberku do třídy prof. W. Manze. Na Chodovské tvrzi zazní v jeho podání skladby od takových skladatelských hvězd jako Haydn, Šostakovič, Debussy nebo Liszt. „Jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů je pro mě Bedřich Smetana, jelikož je to velký patriot, největší hudební představitel českého národního obrození a nechává se často inspirovat českým folklórem a českými národními písněmi. Ne jinak tomu je i v jeho Českých tancích, které zazní na Chodovské tvrzi. Jinak jsou mými oblíbenci samozřejmě Dvořák, Janáček, Skrjabin, Šostakovič, Mozart, Liszt,“ popisuje Vrtiška.

Klavírní recitál vystřídají už v listopadu tradiční barokní témata ze Skotska a Irska v podání formace Michal Hromek Consort a vrchol podzimní sezóny – tematické folklórní vánoce s Ecce musica na Tvrzi. Po novém roce pak bude cyklus pokračovat vystoupením jazzového mága Jiřího Stivína, klarinetovým recitálem excelentní dvojice Lahodná a Kondratěnko a dalšími koncerty. Nedílnou součástí hudebního programu na Chodovské tvrzi jsou také tradiční šansonové pořady s Milanem Jírou nebo každoroční předvánoční dvojkoncert houslového virtuóza Jaroslava Svěceného, který je letos naplánován na 20. prosince 2012. Vstupy na veškeré koncerty si můžete pohodlně rezervovat již nyní na www.chodovskatvrz.cz