Konec legrace s Jessie Ware. Z rošťáka vyrostla sebejistá žena

ondrejbambas

Britská zpěvačka Jessie Ware sune kariéru kupředu. Na druhé desce Tough Love působí velmi sebejistě, je tu ale jedno ale: novince chybí rošťácká jiskra debutu. V žádném případě ale neodrazujeme od pražského koncertu, který je v plánu na 9. února 2015.

Před dvěma lety oslnila Jessie Ware široké publikum deskou Devotion s hity Running nebo Wildest Moments. Nahrávka měla skvělé cítění a atmosféru, která procházela napříč méně provařenými žánry; v její hudbě létalo anglické R&B a elektronika, již produkují Disclosure nebo SBTRKT.

Poslechněte si Jessie Ware v Youradiu

Během dvou let od debutu se ale ve zpěvaččině životě leccos událo. Jessie vyzrála, zasnoubila se, otevřela novou životní etapu a posun je cítit i z Tough Love. Desku otevírá stejnojmenný track o lásce v pozdějším stádiu vztahu, zjevně autobiografická skladba ale naštěstí nesklouzává k přílišnému patosu. Nastavené tempo pokračuje i v nadcházejících skladbách, až u čtyřky se zvolní a Jessie začne emociálně ždímat – autorem skladby Say You Love Me je Ed Sheeran. Poslední třetina pak dává albu emo korunu, zpěvačku tu totiž podpoří další vokály a její písničky najednou začnou znít jako chorály pro stadiony.

Sem se ostatně posouvá celá produkce. A přestože všechno šlape a vlastně se to i příjemně poslouchá, nezbavíte se dojmu, že něco téhle velkoleposti chybí. Jessie model 2014 není podobná ani Alicii Keys, ani Beyoncé, vymanila se sice ze spárů chytlavého diska, ale pořád se ale neposunula do ranku černého popu. Je zkrátka nezařaditelná, a to je největší problém nových písniček.

V Kind Of… Sometimes… Maybe je slyšitelný rukopis Miguelových písní, Want Your Feeling připomene Blood Orange. V Say You Love Me nebo Pieces zase vedle popového podkladu prosvítají motivy, s nimiž pracuje FKA Twigs. Největší zásek přijde ke konci – Champagne Kisses, z níž může být opět cítit neprávem Miguel, má na svědomí Benny Blanco – prvotřídní producent píšící hity Katy Perry, Ke$hu nebo Maroon 5.

Za Tough Love stojí silnější, ale zároveň příliš čistá produkce, veškerá špína Londýna se vytratila. Jasně, jak se ukázalo na zářijovém koncertě v Berlíně, Jessie je pořád milá holka, které věříte, co zpívá, a která publiku dává pocit, že se tak nějak znáte už ze základky. Ale soundtrack k její nové životní etapě posluchače na zadek tentokrát neposadí. Snad jen pokud je vám přes třicet a záda vám kryjí životní jistoty.

Jessie Ware – Tough Love
Vydavatelství: Island Records
Celkový čas: 43:31
Seznam skladeb: Tough Love, You & I (Forever), Cruel, Say You Love Me, „Sweetest Song, Kind Of…Sometimes…Maybe, Want Your Feeling, Pieces, Keep On Lying, Champagne Kisses, Desire

Témata: