Konec topení koťat! V Česku existuje první kočkobox

Petra Vorelová

Znáte to. Přemnožená koťata se na vesnicích topí. Hrozná metoda, jak se zvířat, která nemohou za to, že přišla na svět, zbavit. Mohlo by se to ale změnit.

Kočičí útulek ve Skrýšově na Jihlavsku přišel se zajímavou novinkou. V útulku je babybox, který slouží k odložení kočiček.

„Prvotním počinem je nevyhazovat či se jinak drasticky zbavovat nově narozených kočičích miminek, která vám, ať už vaše či nějaká zatoulaná kočka nečekaně přivede domů. Dále nebýt lhostejný k zatoulaným kočkám nebo dokonce poraněným kočkám, na které můžete narazit kdekoliv v zástavbě i ve volné přírodě,“ řekla Krajským listům Taťána Homolková, předsedkyně spolku 1. Kočičí útulek Na Vysočině, a pokračovala:

„My jsme tu právě pro takové případy, abychom těm kočičkám pomohli ke startu do nového života. Nalezence přijmeme, i když zrovna nejsme přítomni v útulku.“

Jak se o kočky pečuje

„Box je umístěn pod přístřeškem u vchodu do útulku. Na boxu visí instrukce, jak postupovat při vložení kočky do boxu. Pokud nálezci tyto instrukce dodrží, nemusí mít o vložené zvíře obavy, je tu voda i krmení. Dále jsou zde přiloženy prázdné formuláře přijímacího protokolu, který prosíme vyplnit. Údaje z formuláře jsou důležité pro následující evidenci přijatých koček. Jména nálezců nikde nezveřejňujeme, nicméně se nám stává, že tyto údaje lidé nevyplní a uvedou jen krátký popis kočky a místo nálezu. V podzimním a zimním období je k dispozici deka na zakrytí boxu, která pak chrání kočičky před chladem. Od letošního podzimu, bychom rádi zavedli vyhřívané dečky,“ řekla dále Homolková.

„Z boxu kočky putují do tzv. karanténní místnosti, kde je čeká taková první vstupní prohlídka a zápis do evidence. Jsou jim ošetřena případná zranění, pokud jejich stav vyžaduje akutně veterinární léčbu, jedeme hned do veterinární ordinace. Podle zdravotního stavu tedy buď zůstávají v karanténě, nebo jdou na marodku. V karanténě jsou případy klinicky zdravých koček, které zde tráví ochrannou lhůtu před umístěním do adopční místnosti mezi ostatní kočky. Na marodce pak máme kočky v léčbě. Je-li nový obyvatel útulku připraven k přemístění mezi ostatní kočky, o čemž se vždy radíme z naší paní veterinářkou, putuje do některé z adopčních místností. Odtud pak vyhlíží návštěvy a vybírá si své nové majitele,“ sdělila Homolková.

„Každá přijatá kočka, včetně těch z boxu, je řádně zaevidovaná. Troufáme si tvrdit, že v boxu jsme jich za dobu jeho existence nalezli už několik desítek. Zvlášť na jaře, kdy je sezóna nových koťátek, je frekvence nálezů dost vysoká. Jsme moc rádi, že se nám náš nápad podařilo realizovat a box nám pomáhá zachraňovat kočky, které by mnohdy  čekala krutá smrt,“ řekla Homolková.

Pomoct můžete i vy

„Letošní rok je nejtěžší za dobu existence útulku. S pomoci hodných lidí se nám podařilo zvládnout havárii vody a voda v útulku teče. Podařilo se nám vybudovat komín a díky novému kotli bude v celém útulku teplo a konec přitápění přímotopy v zadních pokojích. Podařilo se nám vybudovat karanténu pro vážně nakažené kočičky. A při tom všem nám lidé neustále vozí nové a nové nalezence, nyní čím dál častěji ve zbídačeném stavu,“ píše se na Facebooku útulku.

Pokud útulku chcete pomoci, můžete poslat peníze na účet s číslem 2300742603/2010. Určitě budou rádi.