Kouzla s klavírem: Takhle čaruje Beata Hlavenková na albu Theodoros

Redakce

Jméno a klavír Beaty Hlavenkové budete znát například z desek zpěvačky a kytaristky Lenky Dusilové, s níž tato výborná hudebnice dlouhodobě spolupracuje.

Rodačka z Třince (a manželka dalšího skvělého pianisty Patricka KarpentskehoLake Malawi, Toxique atd.) nyní vydává svou sólovou jazzovou desku Theodoros. Obsahuje dvanáct autorských skladeb inspirovaných synem Theodorem Elim a pojmenovaných podle měsíců v roce a Hlavenková na ní s pianem čaruje úplně sama.

"Moje čtyři roky staré debutové album se jmenuje Joy For Joel a pojmenovala jsem ho podle prvního syna Mathiase Joela. Hostovali na něm skvělí muzikanti, mělo velký zvuk i aranže a bylo ovlivněné moderním jazzem. Po narození druhého syna Theodora Eliho mě napadlo, že druhé album vztáhnu nějakým způsobem k němu. Řecké jméno Theodoros znamená boží dar, stejně jako Mathias v hebrejštině. Když jsem začala skládat, uvědomila jsem si, že boží dar je pro mě život. Ten se skládá z let, z měsíců, z dnů. Bylo tedy přirozené, že skladby pojmenuji stejně jako kalendářní měsíce. Jinak je ale album protipól první desky, vychází z fascinace písně a její jednoduchosti," říká Hlavenková.

Theodoros vyšel v říjnu loňského roku, křtít se bude křtít na dvou koncertech 1. a 2. února 2014 v kostele sv. Vavřince na Petříně. Poslechněte si ukázku: klidnou, minimalistickou skladbu Ianouários. (sli)

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/116049490" params="color=ff6600&auto_play=false&show_artwork=true" width="100%" height="166" iframe="true" /]