Královna Alžběta II. hajlovala! Přijde o trůn?

Redakce

Britský bulvární list The Sun na svých webových stránkách zveřejnil krátký videozáznam z roku 1933, na němž nynější britská královna Alžběta II., tehdy sedmileté děvče, zdvihá ruku k nacistickému pozdravu. Mluvčí královny vyslovil nad zveřejněním videa zklamání, pravost snímku ale nepopřel. Jak se list k záběrům po 80 letech dostal, není jasné.

Dvacetivteřinový černobílý snímek ukazuje Alžbětu na trávníku královské rezidence Balmoral, kde dovádí s mladší sestrou Margaret v přítomnosti královny matky a strýce, budoucího krále Eduarda VIII. Všichni čtyři postupně předvádějí nacistický pozdrav, děj se odehrává v uvolněné atmosféře nezávazných dětských her. Iniciátorem scénky je podle listu The Sun očividně Eduard, který se svými sympatiemi k režimu Adolfa Hitlera netajil.

„V době natáčení nikdo nevěděl, jak krutou cestou se dějiny vydají. Film ukazuje hrající si rodinu, která v jednu chvíli opakuje gesto, jež v té době často vídala ve zpravodajském filmu,“ uvedla jedna agentura.

Podle The Sun jsou záběry „fascinujícím svědectvím“ o životních názorech Eduarda, který se po necelých 11 měsících vládnutí v roce 1936 vzdal trůnu kvůli poměru s rozvedenou Američankou Wallis Simpson. Eduard VIII. podle historiků měl pro nacistické myšlenky porozumění, s Hitlerem se setkal a názory nezměnil ani po vypuknutí války v roce 1939.

Buckinghamský palác vyjádřil nad zveřejněním videa zklamání. „Je politováníhodné, že film, který byl natočen před 80 lety a očividně patří do osobního archivu Jejího Veličenstva, byl tímto způsobem zneužit,“ uvedl mluvčí královského dvora.

The Sun na svých webových stránkách nevysvětlil, jak se k záznamu dostal. Předal mu ho prý zdroj, „který je přesvědčen, že (záběry) mají velký historický význam a vyvolají zájem veřejnosti“. List cituje mínění britského historika Jamese Hollanda, podle něhož „by se ve 30. a 40. letech v Británii sotva našlo dítě, které si žertem nezkusilo nacistický pozdrav“.