Kristina: Nepřipadám si jako naivní holka

KatarínaStraková

Z rádia si ji budete pamatovat jako interpretku výrazné písničky Horehronie, nazpívala také hymnu Life Is a Game loňského MS v hokeji. Slovenská zpěvačka Kristina nedávno vydala třetí desku Na Slnečnej strane sveta, ze které pochází i diskofolklorní skladba Jabĺčko. Pětadvacetiletá zpěvačka si za ní ale se vším všudy stojí a říká, že v klipu působí naivně možná jen proto, že vypadá mladší, než ve skutečnosti je.

Kristíno, kdybys měla srovnat všechny tři své desky, jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly?
Čím jsem starší, tím víc v sobě objevuji slovenské kořeny a kulturu. Na prvním albu …ešte váham je hodně amerických a R’n’B a tanečních prvků, druhé album V sieti ťa mám je už jiné. Hlavně proto, že jsem začala spolupracovat s textařem Kamilem Peterajem, který přinesl do skladeb básnickou hodnotu. Díky němu mě slovenština velmi baví a texty písniček jsou trvanlivé. Třetí album Na slnečnej strane sveta je obohacené o více živých nástrojů – cimbál, foukací harmonika, ukulele, buzuki nebo trubky – a je zvukově barevnější a textově je tam také hodně hlubších témat.

Studovala jsi hru na klavír. Děláš si nějaké aranže sama?
Ani ne, pianu už se tolik nevěnuji, ale v budoucnu se k němu možná zase vrátím a začnu si písničky aranžovat. Zatím si nejsem tak jistá, raději to přenechám lidem, kteří to umí.

Na předchozí desce s tebou textově spolupracoval zmíněný Kamil Peteraj. Slova na druhém albu má také na svědomí on?
Také, ano.

Poslechněte si Kristinu v YouRadiu

Je rozdíl v přemýšlení pětašedesátiletého dospělého muže a třiadvacetileté holky. Konzultuje s tebou texty?
Konzultuje, záleží mu na tom, abych tomu, co zpívám, rozuměla. Některé písničky mají slova, kterým mladí úplně nerozumí, párkrát se mi stalo, že jsem dostala text, kde byly hluboké metafory. Dnes je doba velice spotřební, každý chce slyšet věci narovinu. Já tomu, co zpívám, věřím, například na poslední desce Na slnečnej strane sveta mám témata, která se dotýkají děvčat v mém věku. Na druhou stranu věřím, že se v tomto albu najde více věkových kategorií. Třeba v Jabľčku se najdou i děti, teenageři a starší.

Tvoje písničky jsou hodně o vztazích, o lásce. Prožíváš skutečně lásku tak, jak o ní zpíváš?
Mám pěkný vztah. Některé písničky opravdu prožívám, mám ale také skladby plné trpkých emocí. V řadě vztahů je smutek, ale na to, abych se vcítila do ženy, která toto prožívá, potřebuju čas. Zkouším to ale ráda, chci oslovit i ženy, které v lásce prožívají zklamání, chci je povzbudit a potěšit, aby věděly, že jejich pocity chápu.

Která skladba z nové desky je ti nejbližší?
Nejvíc se mi líbí asi Na sľnečnej strane světa. Je to velmi speciální píseň; když se dostanu do té správné emoce, občas se na koncertech rozechvěji.

Absolvovala jsi hudební konzervatoř. Dovedeš si představit, co by tvé nynější produkci řekli tví učitelé hudby?
Druhé cédéčko jsem některým dokonce donesla. Byli velmi rádi, že jsem jela na Eurovizi, líbilo se jim Horehronie (

) a jsou také rádi, že spolupracuji s Kamilem Peterajem. Myslím, že jsou na mě hrdí.

Zdá se mi, jako by ses tak trochu nechala vláčet tím, co ti nadiktují jiní. Máš ve své kariéře nějaký cíl, kterého bys chtěla dosáhnout?
Chtěla bych se věnovat zpěvu, ale ráda bych ho spojila s herectvím, které mám vystudované. Chtěla bych si zahrála v nějakém filmu. Základ je ale dělat dobré písně a snažit se, aby lidé chodili na moje koncerty.

Nedávno vzbudil v Česku rozruch klip k tvé písničce Jabl´čko, který řada lidí v tom lepším případě označila za naivní.
Co na to mám říct? Vždycky záleží na režisérovi, jak mě vystyluje, nasnímá. Rozhodně se nesnažím dělat ze sebe naivní holku, ani si tak nepřipadám. Možná tak působí můj obličej, protože vypadám mladší, než ve skutečnosti jsem.

Dostáváš předem nějaký scénář k videoklipu?
Dostanu. Výsledek vždycky vidím až po dvou měsících a zatím jsem vždycky byla spokojená.

Album obsahuje také tři remixy, Jabľčko, Viem Lebo Viem a Ovoňaj ma ako ružu. Proč jsi vybrala pro zremixování zrovna tyhle?
Ovoňaj ma jako Ružu je písnička o politické situaci, která se odehrála u nás na Slovensku těsně před volbami. Lidé ztrácejí hodnoty, ze vztahů se vytrácí láska. Jako kdyby se pravda skrývala, lidi si navzájem lžou. Zpívá se v ní „ovoňaj ma ako ružu a zabudni na tie věci/na úteku z farmy zvierat čoskoro už budú všeci“. Náš svět je prostě jako fako farma zvířat. Narážka na Orwellův román.

V loňském roce jsi nazpívala hymnu MS v hokeji Life is a Game. Jak k tomu došlo?
Můj hudební producent Martin Kavulič dostal nabídku od vydavatelství Universal a oslovil mě. Pro mě to samozřejmě byla taková životní nabídka, kterou jsem nemohla odmítnout. Trochu problém mi dělala angličtina, jelikož anglicky nezpívám, ale nakonec to dopadlo dobře.

Témata: