Kulturní tip, který vás nadchne: O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru

Redakce

William Shakespeare, Juli Zeh a Søren Kierkegaard. Ptáte se, co mají tyto mezi sebou zdánlivě nesouvisející jména společného? Odpověď na tuto otázku vám dá site-specific inscenace O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru. Přečtěte si článek od Adély Špulkové.

Právě spojením Shakespearovy hry Romeo a Julie, románu Temná energie německé autorky Juli Zeh a díla Svůdcův deník od filosofa Sørena Kierkegaarda vznikla inscenace, jež je součástí stejnojmenného mezižánrového experimentu vznikající ve spolupráci divadla a výstavní dramaturgie MeetFactory. O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru není jen divadlem, je to zároveň umělecká inscenace zabývající se obrazem lásky coby paradoxního archetypu.

Hlavní hrdina – milující subjekt – hledá smysl života a vrhá se po hlavě do sebezničující propasti. A dělá to neustále znovu, skrz staletími. Bez ideologie, bez vysvětlení, s kulisami milostného trojúhelníku, jenž ho svými vrcholy zraňuje. Vášeň a svádění jsou estetickým aktem.

Zhruba hodinové představení Vás nenechá v klidu. Využití několika místností, ve kterých se děj odehrává, celkové pojetí, doprovodná živá hudba, zpěv a výkony herců – to vše Vás nutí přemýšlet nad sílou lásky, vášně, citu. Použité černobílé barvy jako by chtěly říct, že nic není tak černé, ale ani bílé, jak se zdá.

Pro veliký zájem byla přidána představení a vy si tak můžete atmosféru tohoto projektu vychutnat ještě v sobotu 22. srpna v 19 hodin nebo ve 20.30 hodin a dále pak v neděli 23. srpna ve 20 hodin v prostorách MeetFactory.

Samotná instalace O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru je přístupná i mimo termíny představení, a to v rámci běžné otevírací doby galerie denně od 13 do 20 hodin.