Kulturní tip: Milovníci opery, zajděte si na Dona Giovanniho

Redakce

Milujete operu? Pak pro vás máme kulturní tip od naší redaktorky Adély Špulkové.

Píše se 27. října 1787 a v Nosticově (dnešním Stavovském) divadle má světovou premiéru dvoutaktová opera Don Giovanni skladatele Wolfganga Amadea Mozarta s libretem Lorenza de Ponte. Sám autor si premiéru oddiriguje a doprovodí na cembalo. Sklízí veliký úspěch a rázem se Don Giovanni celým názvem II dissoluto punito ossia il Don Giovanni, v překladu Potrestaný prostopášník Don Giovanni, stává jednou z nejúspěšnějších oper vůbec.

A nyní ji můžete navštívit i vy, protože až do 23. srpna 2015 se hraje její remake, a kde jinde než ve Stavovském divadle. Jedná se vskutku o krásné představení. Dobové kostýmy, dobové dekorace, scéna, nasvícení, režie a skvělé výkony českých i zahraničních sólistů zpívajících v originále, tedy italštině, jenom podtrhují nádheru tohoto Mozartova díla. Zkrátka něco málo přes dvě a půl hodiny zážitku.

Chcete-li si i vy chvíli připadat jako v 18. století na premiéře a na chvíli ztratit pojem o čase, rozhodně neváhejte a operu Don Giovanni navštivte. Hraje se denně od 20 hodin.