Kulturní tip: Talk and Twerk. Jak propojit tanec a rétoriku

Redakce

V rámci programu Galerie se v pražské MeetFactory od 7. května do 10. Prosince 2015 můžeme setkat s projektem Současný český videoart a film ve vizuálním umění, jehož součástí bylo i promítání filmu s názvem TALK & TWERK autorky Alžběty Bačíkové - absolventky Fakulty výtvarných umění v Brně, studentky v ateliéru Malířství II. Přečtěte si článek Adély Špulkové.

Tento krátký film pojednával o setkání dvou osob znázorňujících dvě odlišné formy sebeprezentace – rétorickou a erotickou, které se tak dostaly do střetu. Rétorická forma byla představována přímo lektorkou rétoriky, proto TALK. Erotickou formu pak prezentovala profesionální tanečnice u nás ještě poměrně neznámého taneční stylu nazývaného twerking, ve kterém hlavní roli hraje ženské pozadí, proto TWERK. Dohromady tedy TALK & TWERK.

Ačkoliv se na první pohled mohla tato konfrontace zdát nelogická, ukázala nám, jak se dvě ženy zabývající se odlišným druhem umění mohou propojit a vzájemnou výukou se inspirovat, otevřít se okolí, předat si zkušenosti a tím si pomoci při vlastní seberealizaci. Rozhodně zajímavý film, jehož hlavní myšlenku si můžeme vztáhnout prakticky na cokoliv. I zdánlivě nemožné se můžeme naučit.

Pokud máte rádi vizuální umění, neváhejte a dne 3. září navštivte v MeetFactory promítání filmu Dalibora Knappa s názvem The Set, jenž je rovněž součástí projektu Současný český videoart a film ve vizuálním umění.