Kurýrovi se splašily hormony


Pokud dnes nějaký padouch potřebuje cosi někam doručit, je téměř jisté, že si jako kurýra vybere Jasona Stathama coby Franka Martina. Jeho stoprocentní úspěšnost při doručování je také důvodem toho, proč se vydává na plátna vstříc novému úkolu. Do kin se řítí akční film s názvem Kurýr 3.

Čas od času si každý z nás potřebuje oddychnout a na chvíli vypnout. Proto hollywoodská studia hojně zásobují filmové diváky akčními popcornovkami, které v nás vydrží stejně dlouho jako ta upražená kukuřice. Nikam jinam nelze zařadit ani filmovou sérii Kurýr.

Hrdina ukazuje i druhou tvář
Ve třetím díle nečekejte žádné velké změny. Ačkoliv Frank Martin (Jason Statham) už nechce mít s povoláním kurýra nic společného, okolnosti ho přinutí opět nasednout do audiny a doručit zásilku v podobě mladé zrzavé Ukrajinky Valentiny (Natalya Rudakova). Vyřídit si účty se svými protivníky by nebyl pro Franka takový problém, kdyby se mohl vzdálit od svého auta dál než na pár metrů.

Příběh má v divákovi opět rozproudit co nejvíce adrenalinu. Ale v porovnání s minulými dvěma díly nesázejí tvůrci pouze na akční scény. Zatímco jsme byli zvyklí na Franka Martina jakožto lidský stroj, držící se pevně vlastních pravidel, ve třetím dějství série odkrývá i druhou tvář. Poruší hned několik ze svých zásad – a navíc se zamiluje.

Romantika zpomaluje tempo
V pozadí záhadných proměn osobnosti hlavního hrdiny stojí tentokrát nový režisér Olivier Megaton. Ve spolupráci se scénáristou a producentem předešlých dílů Lucem Bessonem se mu podařilo překopat to, na co byli fanoušci již zvyklí. Ubylo akčních prvků, naopak se objevilo několik scén pro něžnější pohlaví: pózování polonahého Stathama nebo přeslazené záběry. Zlidštění hlavního hrdiny mohlo filmu přispět, kdyby se použilo v přijatelné míře. To se ale tvůrcům vždy nepodařilo: přehnaná romantika zpomaluje tempo, a akční scény tím ztrácejí část efektu.

Podívejte se na ukázky z filmu Kurýr 3

http://www.youtube.com/watch?v=pjolJm0JaX8

Scénář není nejsilnější složkou filmu, ale je výrazně lepší než u Kurýra dvojky. Občas budete nevěřícně kroutit hlavou nad nemožnými scénami, ale to k filmům tohoto druhu patří. Jednoznačným překvapením nového pokračování je ústřední záporák. Robert Knepper, známý především ze seriálu Útěk z vězení, vytvořil přesvědčivého padoucha, a tak díky jeho výkonu našel cynický Statham rovnocenného soupeře.

Kurýr 3 nabízí podle očekávání nenáročný příběh, pěknou dávku akcí, našlapaný soundtrack. Škoda jen, že se režisérovi a hlavnímu hrdinovi občas splašily hormony.

Kurýr 3 (Le Transporteur 3)
Francie, 2008, české titulky
Režie: Olivier Megaton
Hrají: Jason Statham, Natalya Rudakova, Robert Knepper, François Berléand, Jeroen Krabbé, Eriq EbouaneyPremiéra v ČR 19. února 2009