Lady Gaga se opět svíjí pod diskokoulí. Tentokrát je to ale dobré


Kdekomu už tahle bláznivá „komiksová“ postavička leze krkem. Ti ostatní ji nekriticky zbožňují. Fanoušků má ovšem nesporně více, z Lady Gaga se stal fenomén. Kromě bizarních oblečků a vlezlého diska přišla ale tahle dívka ještě s něčím navíc. Věřte nebo ne, Lady Gaga umí zpívat. Zpívá i na své druhé desce The Fame Monster. Zn.: Potvrzeno!

Debutu The Fame se prodalo přes čtyři miliony kusů a Lady Gaga se zapsala jako neunavitelná lvice diskoték, která nezná jemné tóny bez uřvaných elektronických efektů.
Tahle blondýna s tupou ofinkou ale ovládá i něco jiného. Akustické koncerty, při kterých se doprovází na klavír a hutným hlasem zpívá poupravené verze svých tanečních hitů, ukazují Lady Gaga v trošku odlišnějším světle.

Obal The Fame MonsterThe Fame Monster je hodně kvalitní zbytkový materiál
Pejorativně řečeno je její druhé album (poslechněte si ho tady) vlastně zbytkový materiál, který vznikl při nahrávání debutu. Proto název první desky jen doplnila o slůvko Monster  – a na světě bylo jméno pro dvojku.
The Fame Monster ale žánrově přesahuje většinu produkce posledních let. Gaga i "béčkovými" songy vylepšuje snad i klasické osmdesátkové disko – dala nový rozměr nejen celé pop produkci, ale nastavila vysoko laťku také co se hlasového projevu týče. Teď jde jen o to, jak dlouho bude tohle velkolepé cirkusové divadýlko bavit její fanoušky…

Méně je někdy více aneb Osm písniček bohatě stačí
Novinka obsahuje „pouze“ osm písniček. Ten, kdo by čekal ještě nějaký nášup, ale rozhodně nebude zklamaný. Jak moudře říká staré pořekadlo, „méně je někdy více“, což v tomto případě platí stonásobně. Lady Gaga do osmi písniček nacpala tolik hitů, kolik leckterá podobně instatní popstar nevyprodukuje za celou kariéru. Od singlu Bad Romance až po finální Teeth téměř nenarazíte na nudný kousek. Dominují tu snadno zapamatovatelné popěvky a melodie a pro Gaga nové žánry. Kdo by si taky kdy pomyslel, že Lady Gaga bude znít chvílemi jako Christina Aguilera? Teatrální Teeth, která celou osmičku vkusně uzavírá, zní, jako by zpěvem i stylem vypadla z Christinina nového alba.
Třešničkou na tomhle barevném dortu je fakt, že do cirkusu Gaga se přimotala na hostovačku i jedná velká hvězda. Druhý singl Telephone je na Gaga zpočátku umírněný song s harfou, poté klasická taneční vypalovačka s r‘n‘b intermezzem a vokály v podání Beyoncé.

Podívejte se na klip Bad Romance

Taneční sólo v rytmu Bad Romance a Alejandro
Album ale otevírá hitovka Bad Romance, která na nás útočí z rádií už pěkných pár týdnů a nyní je doplněná o fantaskní videoklip. Následuje příjemně svěží a elektronický letní hit Alejandro, který na rozdíl od většiny zpěvaččiných vypalovaček nepracuje s tak sebevražednou dynamikou. Monster opět skvěle zapadá do zábavného rámce taneční desky, stejně jako Dance in the Dark a So I Could Die Happy.
Nad převahou taneční hudby vyčnívá kytarová poprocková balada Speechles. Jako oddechová pauza je tohle zpomalení velmi příjemné.

Lady Gaga – The Fame Monster
Celkový čas:
34:12
Vydavatelství: Universal Music
Skladby: Bad Romance, Alejandro, Monster, Speechless, Dance in the Dark, Telephone, So I Could Die Happy, Teeth

Témata:, , ,