Lady Janelle Monáe – královna R&B bez jediného vlastního hitu

ondrejbambas

Americká zpěvačka Janelle Monáe vydala s pomocí řady hostů včetně Prince, Solange nebo Eryky Badu desku The Electric Lady, která je – i bez jasného hitu – jednou z nejlepších letošních nahrávek v žánru R&B.

Nejposlouchanější písničkou Janelle Monáe paradoxně není její vlastní song, nýbrž singl We Are Young skupiny Fun., na kterém hostovala. Je škoda, že tuhle talentovanou dámu s fantastickým hlasem i frázováním nezná více lidí prostřednictvím jejích skvělých skladeb Tightrope, Coldwar nebo posledního singlu Dance Apocalyptic z nového alba The Electric Lady.

Poslechněte si Janelle Monáe v Youradiu

To nabízí dvě nové suity (v pořadí čtvrtou a pátou) a pokračuje v rozšiřování konceptu EP z roku 2007 Metropolis: Suite I (The Chase). Zatímco na následující první řadové desce The ArchAndroid  (2010) byla Janelle popová, tentokrát její tým složil černobílé album naplněné soulem, R&B a špetkou rock’n’rollu. Úvodní melodie The Electric Lady tak okamžitě navnadí na výpravnou show ve stylu westernovské bondovky. Nevadí, že napětí na albu ve výsledku zas tolik není; zábavy totiž přináší stejně jako ty nejlepší příběhy agenta 007.

První, taneční část nabízí čtyři spolupráce (včetně výtečného duetu s Miguelem Primetime nebo kytarové Givin ‚Em What They LovePrincem). Pátá suita je oproti tomu pomalejší, tradičnější a také intimnější, jako v případě Ghetto Woman, již věnovala Janelle svojí matce.

Na The Electric Lady je zábavný fakt, že si ji můžete vychutnat jako celistvou desku se záznamy z fiktivního rádia, tak po jednotlivých skladbách. Co ale nahrávce bohužel i tentokrát chybí, je pořádný hit, který by Janelle naplno prosadil. Vždyť ani jeden z novinkových singlů se nedostal do amerického žebříčku Billboardu Hot 100.

Pozici, v jaké se sedmadvacetiletá rodačka z Kansasu nachází, ostatně dobře shrnuje pasáž z článku hudebního serveru Pitchfork: „Na jedné straně má Prince, který se zasazuje o to, že by neměla chybět na pódiu během největší výroční oslavy černé hudby přenášené televizí. Na straně druhé, aby na té oslavě mohla být, potřebuje Prince.

The Electric LadyPřed nedávnem se Janelle objevila na titulní stránce časopisu Vibe vedle Robina Thickeho s nadpisem #Newrules of R&B. Zatímco Thicke si takové označení vydobyl jen megahitem Blurred Lines, Monáe si titul zaslouží od hlavy až k patě; žánr zkrátka ovlává celým albem i osobností.

Janelle Monáe – The Electric Lady
Vydavatelství: Wondaland/Bad Boy
Celkový čas: 67:12
Seznam skladeb: Suite IV: Electric Overerture, Givin Em What They Love (feat. Prince), Q.U.E.E.N  (feat, Erykah Badu), Electric Lady ‚(feat. Solange), Good Morning Midnight, PrimeTime  (feat. Miguel), We Were Rock n‘ Roll, The Chrome Shoppe, Dance Apocalyptic, Look Into My Eyes, Suite V: Electric Overture, It’s Code, Ghetto Woman, Our Favorite Fugitive, Victory, Can’t Live Without Your Love, Sally Ride, Dorothy Dandridge Eyes (feat. Esperanza Spalding), What an Experience

 

Témata: