Láska je odpověď, zpívá Aloe Blacc. O peníze už neprosí

Hana-Slivova

Americký zpěvák Aloe Blacc (35) pochází z chudých poměrů a svůj největší hit I Need a Dollar napsal v situaci, kdy přišel o práci. Dnes je z něj muž, který stejně jako na hudbu dá na image. A novou desku Lift Your Spirit nevěnoval ekonomické krizi, ale lásce. "Holky chtějí lovesongy," cituje svého otce.

Když se loni v červnu americký zpěvák Aloe Blacc chystal na první koncert v Česku – tehdy vystoupil na festivalu United Islands – znala většina návštěvníků jen hit I Need a Dollar ze tři roky staré desky Good Things. Písnička o situaci, kdy Blacc přišel o slušně placenou práci v konzultační společnosti Ernst & Zoung (pomáhal zlepšovat fungování dětských nemocnic), zabodovala podle jeho slov hlavně proto, že přišla v období největší krize.

Sám Blacc ovšem ale ani tehdy nouzí netrpěl. Přestože pochází z chudé panamské rodiny, vystudoval komunikaci a psycholingvistiku a hudbu už od dob, kdy to jako teenager v projektu

zkoušel s hiphopem, vždycky vnímal spíš jako koníček. "Nebyl důvod k panice. Mohl jsem jít studovat PhD. anebo se nechat zaměstnat v jiné společnosti. Nehrozilo mi, že umřu hlady," vzpomíná v rozhovoru pro britský Guardian.

Poslechněte si Aloe Blacca v Youradiu

Věci však šly v jeho případě úplně opačným směrem. I Need a Dollar se vyšplhala na vrchol britské hitparády, písnička se objevila v řadě televizních pořadů a hudba se pro Blacca, vlastním jménem Egberta Nathaniela Dawkinse III, stala číslem jedna. Včetně všeho, co k tomu ve světě popu patří: slunečních brýlí, skvěle padnoucího obleku a slušného sebevědomí. "Připadám si vedle něj jako

," komentoval situaci v lobby hotelu novinář, jenž pro Guardian rozhovor s Blaccem pořizoval.

Úspěch písničky I Need a Dollar, potažmo alba Good Things inspiroval Blacca k napsání textu skladby Wake Me Up, k níž dodal hudbu populární DJ Avicii. Ačkoliv zní, jako kdyby vypadl z dílny Britů Mumford & Sons, písnička vévodila hitparádám a stala se hitem napříč zeměmi. "Lidem se líbí, protože z ní cítí nostalgii," říká Blacc o kousku, který vypráví o situaci, kdy se sny změní ve skutečnost.  

Album Lift Your Spirit se zmiňovaným kouskem vyšlo v Česku před několika dny. A jestli máte rádi černé žánry, rozhodně mu dejte šanci. Blacc na něm šikovně míchá starý dobrý funk (Soldier In the City), soulpop a sbory á la Cee Lo Green (Lift your Spirit), zaoceánskou velkolepost (The Man s autorským kreditem Eltona Johna) i melancholii (Love Is the Answer). Díky produkci DJ Khalila a všemocného Pharella Williamse však album nezní přepjatě, naopak, má šmrnc. Stejně jako Blaccův zastřený hlas.

Jestliže na předchozích deskách se Blacc výrazněji věnoval politickým tématům, novinka je daleko víc oddychová. "Můj táta mi poposlechu Good Things řekl, že bych měl psát víc love songů, protože to tak chtějí holky. A já si uvědomil, že má pravdu. Láska je odpověď," cituje jednu z nových písniček.

Témata:, ,