Lékař Jacksona prý nevěděl, jak se dělá masáž srdce

Redakce

Osobní lékař předloni zesnulého amerického zpěváka Michaela Jacksona Conrad Murray údajně nevěděl, jak králi popu v kritické situaci udělat masáž srdce. Podle CNN to řekl jeden z Jacksonových zaměstnanců soudu v Los Angeles, před nímž bylo v úterý zahájeno předběžné soudní líčení s Murraym. Ten čelí obvinění z neúmyslného zabití zpěváka.
Poté, co padesátiletý Jackson 25. června 2009 upadl do bezvědomí, propadl jeho lékař panice a obrátil se na oba přítomné tělesné strážce, zda umí srdeční masáž. "Podíval jsem se na Alberta, protože jsme doktora Murrayho znali jako kardiologa, a byli jsme v šoku," vzpomínal bodyguard Faheem Muhammed, čeho byl svědkem spolu se svým kolegou Albertem Alvarezem. Jackson však byl podle Muhammeda v tu chvíli už nejspíš mrtvý, protože ležel "s otevřenými ústy a otevřenýma očima".

Viděly to děti
Státní zástupce předtím Murrayho nařkl, že masáž srdce a plic provedl zcela chybně. Použil totiž při masáži pouze jednu ruku, přičemž Jackson ležel na měkké matraci. Správně se masáž provádí oběma rukama a na tvrdé podložce. Z výpovědi rovněž vyplulo, že Jacksonovy nejstarší děti, tehdy dvanáctiletý Prince a jedenáctiletá Paris, drama sledovaly ze dveří ložnice. "Paris byla na chodbě na rukách a kolenou a jenom plakala," řekl svědek. O dvě hodiny později se děti dověděly v nemocnici, že jejich otec zemřel.
Soudce má rozhodnout, zda státní zastupitelství shromáždilo proti Murraymu dostatek důkazů, aby bylo možné zahájit řádný soud se sedmapadesátiletým lékařem. Během dvou týdnů má před soudem vypovídat dvacet až třicet svědků. Pokud by soud lékaři vinu prokázal, hrozí mu až čtyři roky vězení. Pravděpodobně by také přišel o licenci, potřebnou k lékařské praxi v USA. (sli)