Lékař Murray neúmyslně zabil Jacksona, rozhodl soud

Redakce

Lékař Conrad Murray (58), který byl obžalován z neúmyslného zabití popového zpěváka Michaela Jacksona, je vinen. V soudním procesu o tom v pondělí v Los Angeles rozhodla porota. Výši trestu určí soud 29. listopadu 2011. Kékaři hrozí až čtyřleté vězení a zákaz výkonu lékařského povolání. Do vynesení výsledné výše trestu bude ve vazbě, soudní budovu opouštěl s želízky na rukách.

Členové Jacksonovy rodiny v soudní síni tiše plakali, fanoušci po rozhodnutí jásali. Murray vypadal zdrceně, ale choval se klidně. Jeho advokáti výrok poroty při odchodu nekomentovali.

Porota, kterou tvoří pět žen a sedm mužů, rokovala za zavřenými dveřmi dvy dny. Měla neomezeně dlouhou dobu na to, aby jednomyslně určila, zda lékař je vinen, nebo nevinen. Rozhodovala se na základě vyjádření žaloby a obhajoby a vystoupení padesátky svědků, jež soud vyslechl od začátku procesu 27. září.
    
Hlavní žalobce David Walgren ve čtvrtek v závěrečné řeči řekl, že důkazy proti kardiologovi Murraymu jsou "zdrcující" a "absolutně jasné". Lékař se činu podle obžaloby dopustil, když 25. června 2009 popové hvězdě podal smrtelnou dávku anestetika propofol.

Murray se ale vinen necítí. Zdůraznil, že Jackson, kterému v době smrti bylo 50 let, si lék sám vyžádal jako prostředek na spaní. Obhajoba také tvrdila, že zpěvák si bez vědomí lékaře vzal v osudný den další léky, které v jeho těle vytvořily "smrtící koktejl". "Michael Jackson si svou smrt zavinil sám," prohlásil ve čtvrtek obhájce Ed Chernoff. (sli)