Lekce fantazie s čarodějem Woodkidem

ondrejbambas

Před rokem jsme písničkáře Woodkida viděli naživo v Divadle Archa. Tehdy měl na kontě pouze EP Iron, nyní se vrací s albem The Golden Age. Skladby z něj jsou pompézní, ale taky woodkidovsky komplikované. Vítejte v jeho světě soundtracků k životu.

Jak se francouzský umělec Yoann Lemoine aka Woodkid (recenze prvního vystoupení v Praze) dostal k hudební tvorbě?
Svůj talent ukázal jako režisér videoklipů pro Lanu Del Rey (Born To Die) nebo Katy Perry (Teenage Dream). Kromě toho umí pracovat se svým specifickým hlasem, který nejvíc připomíná Antony Hegartyho. Nikoliv Antonyho s intimním doprovodem malé kapely a piana, ale rovnou se třicetičlenným orchestrem s mohutným zvukem žesťové a perkusové sekce. Přesně tak, aby skladby nasály atmosféru největších velkofilmů.

Když byl Yoann malý, poslouchal soundtracky k filmům, které nikdy neviděl, a představoval si, jak asi mohou vypadat. Stejný pocit budete mít při poslechu jeho nové desky The Golden Age. Postupy typické pro filmovou muziku jsou v jeho nových skladbách slyšet od začátku do konce, zároveň je ale doplňuje rozměr klasického hudebního vystoupení. Proto by měly fungovat i jako samostatné jednotky. Jenže pak se obě tyhle polohy – univerzální doprovod a bombastická produkce – setkají a album najednou přestává být čitelné.

Jednotlivé skladby se tak budou do podvědomí nejlépe dostávat prostřednictvím videoklipů, trailerů a nakonec i samotných filmů, jak ukazuje skladba Iron v traileru ke hře Assassin´s Creed: Revelations a nebo motiv Run Boy Run v reklamě britské O2.  Taková Shadows by Woodkidse zase dobře vyjímala ve variaci. Kubrickovy Vesmírné odysey. Hledání vizuálních příběhů k písním je ve Woodkidově podání nakonec v určitém smyslu docela zábavné a obohacující. Snad se mu jeho babylónská věž nestane osudnou.  

Woodkid – The Golden Age
Vydavatelství: Green United Music
Celkový čas: 48:34
Seznam skladeb: The Golden Age, Run Boy Run, The Great Escape, Boat Song, I Love You, The Shore, Ghost Lights,Shadows, Stabat Mater, Conquest of Spaces, Falling, Where I Live, Iron,The Other Side

            

Témata: