Lekce historie s filmem Sibiřský deník a 5 podobných filmů, které vás budou bavit víc

Redakce

Melánie Vanagová měla těžký život. Za druhé světové války ji odtrhli od manžela a spolu se synem ji poslali na Sibiř na dlouhých 16 let. Když se pak dostala zpátky do vlasti, o svých zážitcích napsala knihu a právě jí je inspirován film Sibiřské deníky, který vstupuje do českých kin.

Máte pocit, že něco podobného už jste viděli nejméně tisíckrát? No, to máte tedy pravdu. Lotyšsko-finsko-český koprodukční film sice posbíral několik cen na filmových festivalech, nenabízí ale o moc víc než další snímky ze šuplíčku „kruté lidské osudy za 2. světové války“. A ačkoliv se snaží posílit působení na divákův útlocit černobílou formou evokující dokument, jeho zdlouhavost zejména ve druhé půli celkový dopad značně tlumí.

Sibiřské deníky zkrátka znalce a milovníka historických filmů nenaštvou, ale ani výrazně nepotěší, proto tentokrát místo standardní recenze nabízím žebříček podobných snímků, které si užijete mnohem víc…

 1. Saulův syn
  Dva roky starý film se zejména pro svou syrovost stal opěvovaným svědectvím o poměrech v koncentračních táborech a jeho reputace je velmi zasloužená.
 2. Jdi a dívej se
  Mladší generací už nepoznaný ruský snímek vám zaručí několik dní poctivé deprese.
 3. Útěk ze Sibiře
  Zatím poslední film respektovaného režiséra Petera Weira, jehož obsah snad netřeba přibližovat, je plný známých tváří, ale nestaví na nich, což je poměrně sympatické.
 4. Bílé peklo
  Snímek velmi podobný Útěku ze Sibiře, avšak oproštěný právě od filmových hvězd a amerického pohledu na věc – je totiž německý. A nabízí i trochu silnější scénář.
 5. Schindlerův seznam
  Spielbergova klasika, kterou jsme do seznamu prostě museli zařadit.

6 filmů na bezesnou noc: Tohle si pusťte, když nemůžete usnout

Do kin se řítí Strážci galaxie Vol. 2: Dosahují kvalit jedničky, nebo je to ostuda?