Leona Lewis zkrotila svůj hlas. Výsledkem je silná deska

chocobo

V roce 2006 vyhrála Leona Lewis britský X Factor a díky hitu Bleeding Love se z ní přes noc stala celosvětová hvězda. Všechny další skladby a především druhé album Echo už ale nebylo žádné extra terno. Třetí deska Glassheart konečně vychází a Leona na ní, celkem překvapivě, chytila druhý dech.

Dokonalý hlas sice může pomoci vyhrát pěveckou soutěž, ale jak už se mockrát ukázalo, zásadní je především tým, kterému ho svěříte.

Své o tom ví Susan Boyle, Alexandra Burke či Celiné Dion – tyto dámy sice mají mocný vokál, ale většina jejich desek se topí v bezpohlavních baladách s nulovou snahou pracovat s hlasem jinak, než ho akrobaticky ohýbat.

Podobně dopadla i první dvě alba vítězky britského X Factoru Leony Lewis, třetí pokus však konečně přináší i ono i něco navíc a především poprvé nenudí. Glassheart je její nejucelenější a zvukově nejzajímavější nahrávka.

Poslechněte si Leonu Lewis v YouRadiu

Samozřejmě, balady na albu stále hrají prim, ale početný producentský ansámbl vymačkal z potenciálu talentované majitelky superhlasu i několik tanečních tracků s přesahy k lehkému dubstepu nebo houseu. Skrillexem prouzených popových desek už tu za poslední rok byla celá řada, Leona mezi nimi ale o půl hlavy vyčnívá.

Come Alive, jeden z nejlepších tracků, který kdy britská interpretka nahrála, má mrazivou atmosféru a hutný elektronický základ, kterým ohromuje už při prvním poslechu. Podobně dobře dopadla i titulní Glassheart, v níž se ukazuje, nakolik může silný hlas vyniknout na pozadí úderných beatů. Leoně dokonce vyšla i sázka na záměrně jednoduchý pop v produkci Darkchilda, se nímž nahrála povedenou skladbu Shake You Up.

I mezi pomalými žalozpěvy se ale najdou povedené písničky. Bleeding Love dostalo svého nástupce v podobě skladby Lovebird a ani pilot Trouble nestojí nikterak bokem. Při opakovaném poslechu začíná být jasné, proč právě tahle zpočátku nenápadná skladba slouží jako první singl – její emocionální náboj je nepřeslechnutelný.

Leona Lewis - Glass HeartKdyby Leona vsadila na vyrovnaný počet balad (například Stop the Clocks být na desce vůbec nemusela) a svižnějších skladeb, měli bychom v rukách jednu z nejlepších popových nahrávek roku. Takhle můžeme mluvit "jen" o dobře odvedené práci dozrávající interpretky. Ale ani to není v případě Leony Lewis málo.

Leona Lewis – Glassheart
Vydavatelství: Syco
Celkový čas: 48:59
Seznam skladeb: Trouble, Un Love Me, Lovebird, Come Alive, Fireflies, I To You, Shake You Up, Stop the Clocks, Favourite Scar, When It Hurts, Glassheart, Fingerprint, Trouble (Feat. Childish Gambino)

Témata: