Leonard Cohen si podmanil Prahu. Byl to koncert roku?

Jiri-Vanek

Téměř pětasedmdesátiletý kanadský písničkář Leonard Cohen se po roce vrátil do Prahy a opět předvedl vynikající výkon. Jeho hluboký hlas snad časem nestárne, naopak ještě získává na naléhavosti. S perfektně sehranou doprovodnou kapelou zahrál zaplněné O2 Areně naprostou většinu svých největších hitů.

Krátce po osmé večer nastoupil Leonard Cohen se šestičlennou skupinou a trojicí vokalistek na pódium a otevřel koncert písní Dance With Me To The End Of Love. V elegantním klobouku vypadal jako prototyp stárnoucího gentlemana. Koncert si viditelně užíval – tančil, poklekával, po každé písni uctivě smekl klobouk k nadšenému publiku, kterému brzy po začátku koncertu slíbil, že mu dá všechno, co má. A nelhal – během koncertu zazněla většina jeho nejdůležitějších písní. Během první poloviny diváci asi nejvřeleji přijali Who By Fire, ve které Cohen vzal poprvé do ruky kytaru.

Takřka nepřetržitý sled Cohenových hitů
Fascinující byl výkon doprovodné kapely. Pečlivé aranže diktovaly časté střídání nástrojů, ale skupina během zpěvu neexhibovala, naopak se ukázněně podřizovala Cohenovu tlumenému basu. V instrumentálních pasážích se však jednotliví členové pouštěli do strhujících, potleskem odměňovaných sól; nejvíce zaujala sóla Javiera Máse na mnohastrunné akustické kytary a mandolíny.

Poslechněte si píseň Who By Fire s kytarovým sólem Javiera Máse

Po krátké přestávce přinesla druhá půlka koncertu takřka nepřetržitý sled hitů, které musí znát i ten, kdo sleduje Cohenovu kariéru jen nedbale. Postupem času zazněly Suzanne, Sisters of Mercy, The Partisan, jehož předehra poprvé vyvolala skandovaný potlesk, Hallelujah, do jejíhož textu kanadský umělec vtipně zakomponoval jméno našeho hlavního města, I’m  Your Man, So Long, Marianne a First We Take Manhattan.

Poslechněte si píseň First We Take Manhattan

Jen na vokalistce Sharon Robertson byla píseň Boogie Street, během níž Cohen zdvořile zůstal na pódiu. Na závěr zazněla nadšeně aplaudovaná nekonečná řada přídavků, v nichž došla řada i na zbývající dvě vokalistky, sestry Webbovy, které po Cohenově recitativu odzpívaly jen s harfou a akustickou kytarou píseň If It Be Your Will.

Po britských Radiohead se tak Cohenovo vystoupení stává dalším žhavým kandidátem na koncert roku.

Poslechněte si Sharon Robertson a píseň Boogie Street

http://www.youtube.com/watch?v=rc5TzguKogM

Leonard Cohen
29. srpna 2009, O2 Arena, Praha