Loterijní výherci, kteří zjistili, že není všechno zlato

David Šohaj

Snadno můžeme nabýt pocitu, že tučný šek by vyřešil všechny naše (a nejen finanční) trable. Po celém světě měly spousty lidí štěstí a vyhrály miliony v loterii. A někteří z nich nám nechtíc ukázali, že tudy cesta ke spokojenému životu možná nepovede. Tedy alespoň ne automaticky. Pojďme se seznámit s pár takovými Američany.

  • Abraham Shakespeare. Floridského rodáka se slavným dramatikem spojuje nejen krásné příjmení, ale i jakýsi smysl pro tragédii. V roce 2006 Abeovi bylo 47 let a v jedné americké loterii vyhrál 30 milionů dolarů. Okamžitě se na něj nalepili ziskuchtiví přátelé a příbuzenstvo. Žaloval ho například bývalý kamarád, který tvrdil, že Shakespeare ukradl výherní sázenku právě z jeho peněženky. To by ale nebylo to nejhorší. Abe byl později zavražděn svou přítelkyní DeeDee. Ještě před smrtí se ale stihnul podělit o následující životní moudrost – „Bylo mi lépe, když jsem byl na mizině. Myslel jsem, že všichni ti lidé jsou mými přáteli, ale šlo jim jen o mé peníze.“ Abraham skončil jako nezvěstný, nakonec se po letech jeho ostatky našly zalité do betonu.
  • Sandra Hayes. Sandra a tucet jejích spolupracovníků si rozdělili výhru ve výši 224 milionů dolarů. Tato sociální pracovnice se tak v roce 2006 odebrala do dobrovolného důchodu. Nicméně její nově nabyté bohatství pozměnilo k nepoznání její rodinné i přátelské vztahy. V roce 2012 Sandra v jednom rozhovoru uvedla: „Musela jsem bojovat se závistí a snahou lidí dostat se ke mně, aby mi mohli vzít moje peníze. Způsobilo mi to spoustu emoční bolesti. Právě lidé, které jsem nejvíce milovala, zrovna ti to byli.“
  • Jack Whittaker. V roce 2002 si Jack odnesl výhru 315 milionů dolarů. Vtipné je, že tou dobou byl tenhle chlapík ze západní Virginie už dávno oficiálním dolarovým milionářem, protože vybudoval jednu velmi úspěšnou stavební firmičku. Tehdy to zvládnul. Když ale vyhrál v loterii Powerball, do čtyř let byl na mizině. Jeho dcera i vnučka zemřely na drogovou závislost, Jack byl následně okraden o více než 500 tisíc dolarů, když se bavil ve strip clubu. Inu, stíhala ho jedna tragédie za druhou. Tady si můžeme pěkně porovnat rozdíl mezi vydělanými penězi a těmi, které jsme získali jen tak. Jack nakonec prohlásil, že kdyby mohl vrátit čas, určitě by tiket roztrhal. Silná slova!
  • Donna Mikkin. V Newyorské státní loterii Donna v roce 2007 vyhrála pěknou sumičku – 34,5 milionu dolarů. Později uvedla, že peníze jí doslova ukradly život. Bohatství ji prý přivedlo k emočnímu bankrotu. Většina lidí si podle ní myslí, že výhra v loterii bude jakýmsi konečným životním naplněním. Na svém blogu tato žena z Long Islandu napsala, že výhra není žádným hrncem zlata, který na vás čeká někde na konci duhy. Hned po výhře se začala přehnaně zajímat o samu sebe a o to, co si o ní myslí ostatní. Neuvědomovala si, že to ona je tou, kdo soudí všechny kolem.