Love. Takhle se trápí a miluje mladá Bratislava

Stefan-Titka

V souvislosti s filmy od našich slovenských sousedů slýcháváme, že Slováci vlastně žádnou kinematografii nemají. Snímek Love mladého režiséra Jakuba Kronera ale říká něci jiného. Film dvacátníka-Kronera o životě dvacátníků-Bratislavanů je totiž velmi dobrý.

Love sleduje příběh Maťa (Michal Nemtuda), který bydlí společně se svým nejlepším kamarádem Tomášem (Jakub Gogál) na bratislavském sídlišti. Živí se kradením aut pro místního kšeftaře, čímž si zajišťují pohodlnou budoucnost. Věci ale naberou na obrátkách, když se Maťo seznámí se studentkou Veronikou (Kristína Svarinská), do které se zamiluje. Snaha vymanit se ze starého života s sebou ale samozřejmě nese spoustu problémů.

Love je film o mladých, který se vymyká podobným výletům do teenagerské duše v jednom podstatném detailu; autor snímku Jakub Kroner je stejně starý jako jeho postavy. Příběh tak nevypráví čtyřicátník, který na mladé nahlíží optikou všeobecně přijímaného obrazu náctiletých, ale vrstevník, jemuž se velmi dobře daří zachytit ducha stejně mladých Bratislavanů.

Autenticita pouličního života na hraně je tu zvládnutá na výbornou. I když je to pohled mladicky romantický a v mnoha ohledech naivní, nekompromisní vypravěčské a především stylové podání přebije i místa, kde pubescentní naivismus převládne naplno. Řeč je o všech scénách, kde hlavní hrdina Maťo vyznává Veronice lásku, ale také o překombinovaném závěru, kde se sejde až moc náhod.

Jakub Kroner je silný v bezprostředních dialozích „streetového“ charakteru, v čemž mu napomáhají i typově přesní herci. Nadává se tu ostošest, pro nás-cizince i se zajímavou patinou slovenštiny. Nadávky jsou to nicméně přirozené a bezprostřední a umocňují nejen atmosféru, ale i charaktery jednotlivých postav.

Nejde ale o žádnou divadelní konverzačku se sprostými slovy. Kroner natočil opravdu moderně vyhlížející záležitost, která má sice do amerických produkcí ještě daleko (je to vidět i na „komornější“ automobilové honičce), ale celkově nelze než chválit snahu natočit svěží a dynamický film s moderním soundtrackem a střihem.

Jestli takhle vypadá mrtvá kinematografie, přál bych té české, aby také párkrát do roka natáhla bačkory.  

Love (Lóve)
Slovensko, drama/romantický, 90 min.
Režie: Jakub Kroner
Hrají: Michal Nemtuda, Kristína Svarinská, Jakub Gogál, Dušan Cinkota, Tina a další
Premiéra v ČR: 12. ledna 2011