Loveparade v Německu skončila tragédií – 19 mrtvých

Redakce

Sobotní tlačenice na technoparty Loveparade v německém Duisburgu si vyžádala 19 mrtvých a 342 zraněných.  Neštěstí se stalo poté, co davy návštěvníků odpoledne uvízly v tunelu, který byl jedinou přístupovou cestou do areálu. Někteří lidé se pokusili dostat na prostranství, kde se Loveparade konala, oklikou, tedy přes úzké a navíc uzavřené schodiště. Další vyšplhali na konstrukci s aparaturou. Někteří se však zřítili do davu, čímž vyvolali paniku. "V určitou chvíli zástup lidí uvízl, pravděpodobně proto, že vpředu bylo všechno uzavřeno. Viděli jsme, jak první lidé leželi na zemi," řekl jeden z účastníků, Udo Sandhöfer, televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou. Lidé v davu, kteří postupovali dál, prostě šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal.

Na party přišly statisíce lidí
Staré nákladové nádraží, na němž se akce konala, v sobotu nebylo zcela zaplněno. Organizátoři a město uváděli, že technoparty navštívilo 1,4 milionu lidí, ale policie jejich odhad označila za přehnaný a hovořila řádově o statisících.Technoparty pokračovala ještě několik hodin po masakru, pořadatelé totiž chtěli zabránit dalšímu chaosu. Poslední návštěvníci už ale letošní Loveparade na bývalém nákladovém nádraží v Duisburgu opustili; dunění techna utichlo krátce po půlnoci.
Duisburské úřady už se terčem kritiky za to, že k prostranství zpřístupnily jedinou cestu. Starosta Duisburgu Adolf Sauerland přijatá opatření hájil. "Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept," napsal na webu města. (sli)