Má váš pes dostatek spánku? Možná trpí jednou z těchto chorob

Pavla Gabrhelíková

Někteří vědci tvrdí, že optimální je, pokud váš pes spí kolem deseti hodin denně. Jiní zase zastávají názor, že je to závislé na věku a plemeni psa. Každopádně pokud váš pes nemůže spát tolik, jak by měl, je to nebezpečné.

  1. Jak nedostatek spánku poznat? Vlastně je to velmi podobné jako u lidí. Jsou mimo, neví, co po nich chcete, a jsou dezorientovaní i tam, kde to znají. Pokud některé z těchto příznaků pozorujete u svého psa, návštěvou veteriny určitě nic nepokazíte.
  2. Apnoe. Asi nejčastější psí spánková porucha. Nejvíc jí trpí plemena s krátkým čumákem, jako jsou třeba buldoci. Během spánku přestávají dýchat na déle, než je zdrávo. Postihuje to jejich kardiovaskulární systém, mnohem hůř se probouzí a během dne spí častěji.
  3. Narkolepsie. Ano, i tato lidská choroba postihuje psy. Nejčastěji usnou během krmení nebo hry. V takovém případě máte jedinečnou možnost vidět padat čtyřicetikilového rotvajlera přímo do misky.
  4. Problémy s usínáním. Ty mají především malí, mladí a staří psi (nejčastěji ti, kteří trpí i poruchou podobnou Alzheimeru). Čím víc se stmívá, tím hůř se jim usíná, protože jsou zmatení a nevědí, kde jsou.

 

Jak psovi pomoci? Mladí psi často nemohou spát, protože nejsou dostatečně psychicky unavení. Proto je třeba zabavit jejich mozek nejrůznějšími psími aktivitami, jako jsou skořápky nebo aguility. Pokud pes dlouhodobě není v psychické pohodě (tento problém mívají psi z útulku), zkuste Bachovy kapky na uklidnění.

Proč pes potřebuje spánek? Je to důležité pro jeho imunitu i mozkovou činnost. Pokud málo spí, nebude zvládat povely a skolí ho nějaká nemoc.