Má vaše kočka zánět močového měchýře?

Paga

Měli jste někdy zánět močového měchýře? Velmi nepříjemná záležitost, souhlasíte? U koček je to o to horší, že nám nemohou říct, co přesně jim je. O to lepší musíte být pozorovatelé. Jak poznat, že je s vaší kočkou něco v nepořádku?

Ledviny i močový měchýř jsou pro kočky citlivé orgány. Mohou mít jak infekci, tak například močové kameny. Podle webu Cuteness.com je to nejčastější příčinou návštěv veterináře.

Sledujte ji na WC

Pro kočky je jejich písek jejich hrad. Jakmile změníte umístění nebo značku písku, může vám váš miláček pěkně zavařit. Ale to už jste asi zjistili. Pokud jste ale nic z toho nezměnili a vaše kočka stejně chodí čůrat do dřezu, vany, sprchového kouta, nebo dokonce i postele, možná se vám tím snaží něco naznačit.

To ale nejsou jediné vypozorovatelné signály onemocnění močových cest. Všímejte si, jestli není v písku nebo na místě, kde kočka vykonávala potřebu, mezi močí i krev. Taky se může stát, že si bude olizovat genitálie častěji než obvykle. Sledujte, jestli nechodí trochu jinak – křeče při zánětu svírají i zvířátka.

Kdo je v ohrožení?

Zánět močového měchýře může postihnout jakoukoliv kočku nebo kocoura, ale obecně jsou k němu náchylnější starší, kastrovaná nebo obéznější zvířata. Na záněty taky víc trpí méně aktivní kočky, tedy kočky, které žijí v bytě. Způsobit ho mohou jak bakterie, tak například stres.

Pokud jste se stěhovali nebo dělali doma nějaké velké změny, zkuste být ke své kočce pozornější. Pokud máte podezření na podobné problémy, neváhejte s návštěvou veterináře. Vaše kočička dostane antibiotika a brzy bude zase zdravá.