Madonna naštvala stát Malawi. Ten jí zakázal stavět školky

Redakce

Vláda afrického státu Malawi se ostře opřela do zpěvačky Madonny. Obvinila ji, že s vládou nekonzultovala plány na výstavbu deseti nových škol a dodala, že zpěvačku zřejmě víc zajímá vlastní celosvětová propagace než skutečná pomoc. Podle mluvčí malawijského ministerstva školství Lindiwe Chideové má vláda Madonny "plné zuby".

Madonna, která v Malawi adoptovala dvě děti, v lednu oznámila, že se její charita Raising Malawi spojila s neziskovou skupinou buildOn, aby postavily nové školy, do nichž by chodilo nejméně 1000 dětí ročně. Charity se nyní postavily na Madonninu stranu a prohlásily, že malawiská vláda byla o zpěvaččiných plánech "plně informována".

Madonnin předchozí plán postavit školu pro zhruba 400 dívek v blízkosti hlavního města Lilongwe ztroskotal v loňském roce a vedení její nadace Raising Malawi dostalo výpověď. List The New York Times tehdy napsal, že projekt spolykal 3,8 milionu dolarů, aniž by to bylo někde vidět. Madonna už pro svou malawiskou charitu, kterou spoluzaložila v roce 2006, získala 11 milionů dolarů.
 
V Malawi žije více než půl milionu sirotků. Jejich rodiče ve velké většině případů zemřeli na AIDS. OSN tuto africkou zemi zařadila mezi 20 nejméně rozvinutých zemí světa. (sli)