Madonně je 55 let. Proslavily ji provokativní klipy

Redakce

V plné síle oslaví americká zpěvačka, herečka, režisérka a také úspěšná obchodnice Madonna pětapadesáté narozeniny, které připadají na 16. srpna.

Poslechněte si Madonnu v Youradiu

Narodila se v roce 1958 v Michiganu jako Madonna Louise Veronica Ciccone, už v roce 1979 stála před kamerou; zahrála si v "indie" filmu A Certain Sacrific režiséra Stephena Jona Lewickiho. Na začátku 80. let, kdy singlem Everybody zahájila hudební kariéru, si vydobila postavení nejprovokativnější zpěvačky. Stylizovala se do role Marilyn Monroe, vyžívala se v sexuálně explicitních klipových scénách i fotografiích, cizí jí nebylo ani laškování s církevními symboly. V roce 1997 se pak naopak pokusila o seriózní vizáž v souvislosti s její filmovou rolí argentinské ikony Evy Perónové ve snímku Evita (1997). Za sebou má také vystoupení v rámci finále Super Bowlu, kam pořadatelé každoročně zvou ty největší hvězdy. Podívejte se na fotoreport.

Provokativní klipy Madonny: S Madonnou v posteli i na kříži

Zpěvačka vydala celkem dvanáct řadových alb, hned to první, Madonna z roku 1983, obsahuje hity Borderline a Holiday. Prozatím poslední deska MDNA vyšla loni (recenze). V současné době je venku DVD MDNA World Tour, dvouhodinový sestřih z posledního veleúspěšného turné. (sli)