Mandrage vybrali na léčbu syna svého oblíbeného učitele přes 230 000 korun

Redakce

Čtrnáctiletý Matouš Grill z Písku, který trpí dětskou mozkovou obrnou, dostal šanci naučit se utíkat. Jedno z jeho největších životních přání mu pomohli přiblížit muzikanti z kapely Mandrage, kteří pro něj ve čtvrtek večer v příbramském letním kině odehráli koncert bez nároku na honorář.

Nejenže přilákali 1500 posluchačů, ale hlavně vybrali přes 230 tisíc korun, které věnovali Matoušovi a jeho rodině. Za získané peníze bude moci mladý chlapec absolvovat další takzvanou Adeli terapii, která je sice velmi nákladná, ale v minulosti dokázala chlapce zvednout z invalidního vozíku a pomohla mu zvládnout první kroky. 

„Koncert byl super, máme radost, že dorazilo tolik lidí. Matouš Grill, když viděl davy mířící k bráně letního kina, říkal: „Miluju lidi,“ což vystihovalo celý dnešní koncert. Když mu na konci všichni dlouze aplaudovali, byli jsme dojati až k slzám,“ řekl po vystoupení baskytarista z Mandrage Michal Faitl.

Adeli terapie je léčba, kterou nehradí zdravotní pojišťovny a která přijde na  3000 euro bez ubytování a cestovních nákladů. Matoušovi už v minulosti pomohla nejen zlepšit chůzi a minimalizovat skoliózu páteře, ale také pozitivně působí na jeho poruchu řeči. Lékaři ji doporučují opakovat jednou za tři měsíce, a to sahalo vysoko nad finanční možnosti písecké rodiny Grillů. 

Proto se jim rozhodli pomoci hudebníci z Mandrage. Matoušův táta totiž jednak učil angličtinu na gymnáziu, kde muzikanti studovali, jednak také na svém minifestivale Houpačka a ve svém píseckém klubu Л 3.14 pořádal první kapelové koncerty. „Díky tomu jsme měli možnost seznámit se jak s jeho ženou Gábinou, tak i s jeho dětmi. A vězte, že tak skvělých lidí, jakými jsou Grillovi, je na světě jen málo,“ doplňuje bubeník Mandrage Matyáš Vorda.

„Děkujeme Mandrage a doufáme, že i díky jejich pomoci Matouš po sezení na invalidním vozíku prošoupe první boty,“ říká maminka chlapce Gábina Grillová, podle které je velkým přáním syna utíkat. „Už teď se často o to pokouší, ale nedopadá to dobře, zraňuje se, zažíváme neskutečné pády, někdy mám pocit, že si vykloubil nohu a často uvažuji, jestli jet do nemocnice či ne. Všichni věříme, že Adeli terapie mu jeho přání splní,“ dodává.