Maroon 5 chtějí být strojem na hity. Vyrábí ale zmetky

josefmartinek

Jednoduchý název V zvolili pro svou pátou studiovku Maroon 5. A stejně neoriginální je i její hudební složka. Američtí poprockeři znovu vsadili na jistotu, jenže tentokrát jejich nové písničky působí jako pásově vyrobené rádiové kolovrátky bez špetky osobitosti.

Po dva roky staré desce Overexposed, která se nesla ve znamení nejčistšího mainstreamu, od Maroon 5 asi nikdo nečekal, že přijdou s něčím novým, neslyšeným. Prvoplánové melodie by se ještě daly odpustit, kdyby je kapela dotáhla k opravdickým hitům. Jenže to se na novince V povedlo jen výjimečně.

Poslechněte si Maroon 5 v Youradiu

První singl Maps byl přitom i přes jasně čitelnou stavbu v ráci tvorby Maroon 5 docela temný, což podtrhl i dramatický klip, ten druhý Animals zase přes hesla jako „ucítím tvůj pach na míle daleko, přesně jako zvířata“ nabídl nečekaně syrové a živočišné vyznění tématu lov žen. Obě písničky jedenáctipoložkový tracklist otevírají důstojně, jenže pak už se na ně jen nabaluje mohutná vrstva vaty.

Zatímco tklivá Unkiss Me je ten nejpředvídatelnější romantický cajdák na světě, disco song Sugar připomene singl Birthday z poslední desky Katy Perry. Posluchač sice může stále doufat, že se jedná o jednu dvě výplachovky, které najdete v podstatě na každé popové desce, jenže když podobných skladeb za sebou zazní pět, pochopí, že výplachem je spíš celé album. Jeho poslech se tak změní v čekání na závěrečnou My Heart Is Open, která slibuje hostovačku Gwen Stefani a nabízí i podpis naší oblíbené spoluautorky Siy Furler. Nekonečně se táhnoucí balada a textové fráze typu „nemusíš se bát dát mi své srdce, když to uděláš, nikdy tě nezklamu“ ale celkové trápení spíš podtrhává.

Deska V sice cílí na popové publikum, ani jemu nedokáže dát nic, co by už milionkrát neslyšelo. V začátcích kariéry hráli Maroon 5 skrz hity jako This Love či Makes Me Wonder pop lehký, svěží, příjemný. Teď ale působí spíš jako těžkopádný stroj na hity, který místo vytoužených hitparádových produktů vyrábí spíš zmetky.

Maroon 5 – V
Vydavatelství:
Universal Music
Celkový čas:
40:10
Seznam skladeb:
Maps, Animals, It Was Always You, Unkiss Me, Sugar, Leaving California, In Your Pocket, New Love, Coming Back For You, Feelings, My Heart Is Open 

Témata: