Marta Töpferová křtí desku plnou zábavného folkloru

Redakce

Máte-li čas 12. nebo 13. dubna, zajděte se do pražského JazzDocku podívat na křest nové desky Milokraj autorské dvojice Marta Töpferová (zpěv a texty) – Tomáš Liška (kontrabas).

Na zbrusu novou nahrávku zařadili hudebníci dvanáctku skladeb, které si vtipně pohrávají s motivy českého a moravské lidové hudby. Díky Liškově kontrabasu, jazzové kytaře Davida Dorůžky nebo combálu Marcela Comendanta zní ale Milokraj daleko moderněji a experimentálněji; takovou písničku Aby mě miloval by mohl do repertoáru zařadit třeba i šansoniér Luboš Nohavica anebo Vlasta Redl. Některé aranže vzdáleně připomínají tvorbu Pavlicova Hradištanu, na rozdíl od zpěvačky Alice Holubové ovšem Töpferová disponuje výrazným altem a texty, vycházející z lidové slovesnosti, tvoří zábavný kontrast s neortodoxně najazzlou hudbou.

"Když člověk žije tak jako já většinu života v New Yorku, může získat dojem, že moravský folklór vymírá. Ale když jsem pak na Moravu skutečně jela a viděla malé děti i dospívající, jak umějí tancovat a zpívat písničky, mnoho z nich hraje na nějaký nástroj a při svátečních příležitostech se nosí kroje, došlo mi, že jde o součást života a ne nějaké folklórní show pro turisty," říká sedmatřicetiletá Marta Töpferová, která do Ameriky odjela v roce 1987 se svou matkou. Otcem Marty je politik a herec Tomáš Töpfer.

"Kontrabasista Tomáš Liška je první český hudebník, se kterým jsem začala spolupracovat od emigrace do USA, začali jsme mým repertoárem autorských písní ve španělštině. Říkala jsem si ale, že když jsme oba Češi, měli bychom spolu vymyslet projekt, který by čerpal z české a moravské muziky," poukazuje na své začátky, které byly spojení s latinskoamerickou hudbou.

"Začínám přemýšlet, jestli nepatřím spíš sem a jestli ještě vůbec chci žít v New Yorku. Vím, že z tátovy strany náš rodokmen prorůstá Čechami až někam do 17. století a na mámině straně mám také několik generací kočujících divadelníků, hudebníků a lesníků. Čili rodinné kořeny mám tady a ne v a Americe," uzavírá Töpferová.

Koncerty v pražském JazzDocku začínají v 19:00, vstupenky stojí 135 korun. S Töpferovou zahrají všichni muzikanti, kteří se na přípravě alba podíleli. (sli)