Máte ponorku? Znovu oživit vztah pomůžou tyhle filmy

Lucie Bryndová

Neubrání se tomu téměř žádný dlouhodobý vztah. Po nějaké době společného soužití chtě nechtě přijde moment, kdy si začnete lézt tak trochu na nervy. Obvykle to bývá ve chvílích, kdy spolu trávíte příliš mnoho času, který spolu efektivně nevyužíváte, a tak se oba dostanete do bodu, kdy vás začne na druhém spousta věcí štvát a už jen myšlenka na to, že spolu máte strávit další večer plný rozepří a nepříjemných pohledů jeden na druhého vás dovádí k šílenství. Metod, jak se ponorce vyhnout, existuje samozřejmě celá řada.

Tou milejší a jednou z nejpříjemnějších může být zhlédnutí filmů se silnými příběhy, které vás mohou třeba inspirovat k tomu, abyste na sobě něco změnili. A nemusí jít o až tak vážná témata nebo filmy, které vás rozbrečí. Naopak. Jestli budete brečet, tak možná smíchy. Na co mrknout s partnerem?

  • Rozchod (2006). Začátek filmu vám asi připomene počátky vašeho idylického vztahu. No a tady všechno krásné taky skončilo. Přišly hádky, nenávist, rozchod. Záminkou ukončení vztahu byla úplně banální hádka. Možná to znáte také. Nastalo odloučení, jenže to nebylo tak snadné, protože spolu tenhle pár sdílel společné bydlení a ani jeden z nich se nechtěl nikam odstěhovat. Začal tak souboj na život a na smrt, naschvály a snaha o to dostat toho druhého z bytu. Buďte si jistí, že se pak společným malicherným problémům hodně zasmějete… A to by vám mohlo docela pomoci si uvědomit, co ve skutečnosti chcete, co řešíte a jak je vám spolu vlastně moc hezky. Tak mrkněte na Rozchod v hlavních rolích s Jennifer Aniston a Vincem Vaughnem
  • Kamarád taky rád (2011). Přemýšlíte nad tím, jestli byl vůbec dobrý nápad začít spolu bydlet? Nebylo by lepší zůstat single a vyhnout se neustálým rozepřím, hádkám, nebo neshodám? Podobně jako si myslely hlavní hvězdy filmu Kamarád taky rád, že je lepší zůstat single, ale narazily, si možná uvědomíte i vy, že jste si dost podobní a že jste se vlastně hledali, až jste se našli. Nebo vás může film inspirovat k tomu, abyste si zkusili zahrát spolu malou hru. Vyjít tak trochu z toho zavedeného rytmu a rutiny. Představte si, že jste dva kamarádi, kteří se snaží o experiment. Zkuste si užívat společný sex, jako by o nic nešlo. Tak co? Ještě pořád jste jen kamarádi nebo je to láska? Podívejte se na film Kamarád taky rád s Milou Kunis a Justinem Timberlakem.
  • Marley a já (2008). Když cítíte, že máte pocit ponorky, možná jste zapomněli, že by se vztah měl dál někam rozvíjet. Ještě nenastal ten správný čas na společnou rodinu? Co takhle začít s něčím jednodušším? No, jednodušším. Ať už je to kocour, nebo pes, mazlíček může být pořádný záhul. Podobně jako pejsek Marley ve filmu Marley a já. Ale i on ukázal dvěma lidem, že přesto, že je učiněná pohroma, dokáže neuvěřitelně spoutat dva lidi, získat si respekt a lásku, kterou také oběma vrací. A pak už byl jen malý krůček k dítěti. Ne jednomu, ale i druhému a pak třetímu. I přes všechny problémy, neshody a blázinec je právě domácí mazlík spojil. Třeba by mohl i vás. Zamyslete se nad tím. Ale ne nikdy na úkor zvířátka. Jak to zvládla Jennifer Aniston a Owen Wilson?
  • Čtvery Vánoce (2008). O tom, že nejsou rodinné vztahy nic jednoduchého, by mohli mluvit hlavní hrdinové filmu Čtvery Vánoce. Rozvedené rodiny, vztahy na ostří nože, nejrůznější zápletky. Všechno to může občas narušit i vztah mezi vámi. Nic ale není ztraceno. Snažte se občas překonat zábrany, které máte, strach z toho omluvit se svému bratrovi nebo sestře za kravinu, kterou jste jim před lety řekli, ale trápí vás dodnes. Možná to pomůže i vašemu partnerskému vztahu. Není nad to mít čistou hlavu. Film vás dokonale pobaví a zároveň vám dá jistou naději, že jste na tom pořád ještě dobře proti hlavním hrdinům Reese Withersppon a Vinci Vaughnovi.
  • Klik, život na dálkové ovládání (2006). Kéž by tak šel někdy vrátit čas. Také si to říkáte? V reálném světě to tak ale nefunguje. Nepromarněte šanci říct vaší drahé polovičce, jak moc jí to sluší, jak si jí vážíte, co pro vás znamená. Někdy může být už příliš pozdě. Pokud se cítíte ve vztahu nejistí a začne vás společné soužití štvát, zkuste zavzpomínat na to, jak jste se poznali, čím jste si prošli… Mrkněte na tenhle film a uvidíte, že začnete přemýšlet o sobě i svém vztahu trochu jinak. Ze zbytečné ponorky by vás měl vytáhnout hodně rychle Adam Sandler a Kate Backinsale.