Máte už dost klasických vánočních pohádek a filmů? Tak zkuste tyhle!

Lucie Bryndová

Hrají vám každý rok při štědrovečerní večeři Tři oříšky pro Popelku nebo pohádka Tři bratři a během následujících volných dní jen přepínáte znuděně z kanálu na kanál? Jestli už vám to leze krkem a chtěli byste si o vánočních svátcích užít také něco jiného než tuhle každoroční klasiku, zkuste malinko netradiční filmy. Které to jsou?

Sněhulák Frosty (1969)

Máte rádi animáky? Pak by se vám mohla líbit klasická krátkometrážní vánoční pohádka o oživlém sněhulákovi Frostym. Je sice určená hlavně menším, ale proč se nepodívat s mladším bráchou nebo ségrou na milou pohádku. Určitě se pobavíte i vy a na to, že je film z roku 1969, vás překvapí skvělou animací.

Duch Vánoc (1984)

Četli jste Ducha Vánoc od Charlese Dickense? Tak právě na motivy této knihy natočil v roce 1984 Clive Donnes stejnojmenný film, který si nesmíte nechat ujít. Nejde o žádnou pohádku, ale o poučný film, kdy starý cynický lakomec díky třem duchům Vánoc pochopí, co je na Vánocích tak kouzelného a dostane šanci své činy, kterých se dopustil, napravit.

Zatímco jsi spal (1995)

O svátcích nesmí chybět ani pořádná romantika. Krásný film se Sandrou Bullock a Peterem Gallagherem vás rozhodně nezklame. Ještě se ani nestačili poznat a už jsou snoubenci. On leží v kómatu potom, co byl při náhodném incidentu sražen v metru na koleje, ona je jeho zachránkyní. V nemocnici to ale popletou a označí ji do poznámky za jeho snoubenku a Sandra se tak dostává do rodiny, o které vždy snila. Zatímco Peter o ničem neví, jeho rodina už pomalu chystá veselku. Do všeho se ale připlete jeho bratr Jack, který se do Sandry zamiluje. Jak to s tímto milostným trojúhelníkem dopadne?

The man who invented Christmas (2017)

Životopisný film, na němž se podílely Irsko a Kanada, vypráví až téměř kouzelný příběh o tom, jak vznikly postavy Ebenezera Scrooge, malého Tima a dalších klasických postav z Ducha Vánoc (v pozdější adaptaci z Vánoční koledy). Ve filmu poznáte, jak spisovatele Charlese Dickense inspirovala jeho vlastní zkušenost a dětství a jak zapracovala jeho živá představivost při tvorbě nezapomenutelného příběhu a jeho postav, které můžete znát ze zmíněné knihy Duch Vánoc.

Vánoční příběh (1983)

Rodinné komedie jsou o svátcích, které nejčastěji trávíte po boku svých nejbližších, úplně nejlepší. A to proto, že se na ně můžete koukat všichni společně. Zachumlejte se na gauči všichni do deky a vydejte se do světa malého Ralpha, který si přeje najít pod stromečkem pušku Červeného jezdce, komiksového hrdiny, kterého velmi obdivuje. Rodičům se to ale moc nezamlouvá, protože se bojí, aby si s puškou neublížil. Ralph to ale nevzdává a o svém vytouženém dárku se svěří v obchodním domě Santa Clausovi. Splní se mu jeho velké přání?

Jak Grinch ukradl Vánoce (1966)

Asi není nikdo, kdo by neznal Grinche, bytost, která natolik nenávidí Vánoce, že se je rozhodne zkazit i všem ostatním. Ale viděli jste vůbec ten původní, animovaný krátkometrážní rodinný muzikál z roku 1966? Má jen 26 minut, ale rozhodně stojí za to. Asi si ho nebudete pouštět každé Vánoce, ale o to tady přece nejde. Jde o to, abyste se pobavili a strávili společný čas se svými blízkými, což se vám u Grinche rozhodně splní.