Mel Gibson bude hvězda letošní karlovarské znělky. Podívejte si na ty staré

Redakce

Novinky z letošního padesátého ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (3. – 11. 7. 2015):

  • V nové znělce se představí loňský držitel Křišťálového glóbu Mel Gibson
  • Festival udělí cenu za přínos české kinematografii Ivě Janžurové

Znělka s Melem Gibsonem (loni dostal ve Varech cenu za celoživotní přínos – zpráva) má vzniknout začátkem května v Los Angelesv režii Martina Krejčího, který na projektu spolupracuje s Ivanem Zachariášem. Krejčí už dřív natočil například znělky s Jiřím Menzelem a Helen Mirrenovou.

Iva Janžurová je držitelkou dvou Českých lvů (Co chytneš v žitě, Výlet), za divadelní role získala Radokovu cenu i Thálii. V činohře Národního divadla vytvořila od roku 1987 desítky rolí, letos byla uvedena do Dvorany televizní slávy. V roce 2006 jí prezident republiky udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Zahájení jubilejního ročníku organizátoři pojmou jako oslavu filmu a filmových fanoušků, kteří na festival jezdí a dělají ho mimořádným; organizátoři zdůrazňují, že loni se prodalo 131 tisíc vstupenek. Na zahájení naváže filmová noc doplněná koncertem kapely Lucie, audiovizuální show Vladimira 518 a projekcí celovečerního dokumentu Miroslava Janka Filmová lázeň, která  mapující minulé ročníky. 

„Po zahajovacím ceremoniálu a uvedení zahajovacího filmu, který budou moci návštěvníci vidět 3. 7. na Mlýnské kolonádě, proběhne následně velká festivalová party v okolí hotelu Thermal a v ulicích města. Účastníkem této slavnosti se může stát každý návštěvník. Jednoduchým symbolem – papírovým motýlkem anebo červeným líčením – se z každého, kdo se bude chtít oslav zúčastnit, stane VIP host. V Karlových Varech totiž může být hvězdou každý,“ vzkazují organizátoři.

K výročí vyjde i kniha umělecká poradkyně Evy Zaoralové Příběh festivalu. Organizátoři také připomínají, že letos se bude promítat v novém sále. Je jím hotel Ambassador – Národní dům na třídě T.G. Masaryka a vejde se do něj více než 300 lidí. (red)

Naše oblíbené starší znělky MFF KV

S Judem Law

S Johnem Malkowichem

S Milošem Formanem

S Helen Mirrenovou

S Tros Sketos