Metal a dubstep dohromady? Korn mají recept

petradamek

Když si mohou Němci lít do piva coca-colu, proč by Korn nemohli obvolat pár dubstepových producentů a natočit s nimi desku! A že se pivo s colou a nu-metal s dubstepem nedá pít, respektive poslouchat? Předsudky stranou, tahle hudební fůze se povedla na výbornou.

„Hele chlapi, stojí to za prd. Tohle už mě nebaví, dyť je to furt dokola. Pojďme udělat zase něco novýho. Jako fakt úplně novýho, chápete?“ Možná právě takhle zněl rozhovor mezi Jonathanem Davisem a jeho třemi kumpány, když ve svém oblíbeném baru doma v Kalifornii řešili, co se sebou dál.

Korn totiž něco udělat museli. Cokoliv, hlavně dostatečně radikálního. Ne, že by poslední kousky Korn III: Remember Who You Are a eponymní Korn vysloveně propadly, ale už několik let bylo více než zřejmé, že vyčerpávají již vyčerpané, vaří z uvařeného a stále hlouběji se noří do slepé uličky nepovedených experimentů.

Návrat k nu-metalovým kořenům ála Limb BizkitGold Cobra style (recenze) se nekoná. Jednak už podobné snahy nepříliš úspěšně proběhly, navíc Korn vždycky hleděli spíš vpřed než dozadu. A tak si pánové dali dostaveníčko s několika dubstepovými ikonami (Skrillex, Excision, Noisia a další) a vznikl experiment s názvem The Path of Totality. Experiment do jisté míry recoluční, ale na rozdíl od desek jiných „revolucionářů“ Linkin Park či MetallikyLou Reedem naprosto čitelný, uchopitelný a srozumitelný.

Je to paradoxní, ale mezi všemi ruchy, šumy a dalšími dubstepovými výrazovými prostředky jsou Korn rozpoznatelní více než kdy předtím. A nemusí k tomu bez ustání slapovat Fieldyho basa a burácet těžce podladěná kytara. Aneb jak říká Jonathan Davis: „Neudělali jsme dubstepové album, udělali jsme prostě album Korn.“ A má pravdu.

Přestože každá z jedenácti skladeb je elektronikou doslova prošpikována, nejsilnější zbraně Korn nijak neztrácejí na síle. Ba naopak, elektronika sílu celého arzenálu násobí. Ideální příklad je singl Get Up! Typicky valivé tempo, mohutné zvukové stěny a výbuchy agrese znějí v kombinaci s dubstepovými aranžemi vskutku přitažlivě. A jmenujme dál: Narcissistic Cannibal, Let’s Go, Sanctuary… Jsou to Korn, jak je známe, jen si k živým nástrojům přibrali spoustu elektronických vychytávek.

Get Up!

Je jisté, že touhle deskou ztratí Korn spoustu fanoušků. Předsudky ale nechme stranou. Korn - The Path of TotalityVždyť i ta cola s pivem po čase chutná docela dobře.

Korn – The Path of Totality
Vydavatelství: Roadrunner
Celkový čas: 37:51

Seznam skladeb: Chaos Lives In Everything, Kill Mercy Within, My Wall, Narcissistic Cannibal, Illuminati, Burn the Obedient, Sanctuary, Let´s Go, Get Up!, Way Too Far, Bleeding Out (bonusy: Fuels the Comedy, Tension)

 

Témata:,