Metallica zadarmo + tisíce metalistů + lunapark = Sonisphere 2010

Jana-Moravcova

Letiště Boží dar v Milovicích ovládl v sobotu 19. června velký metalový svátek, putovní festival Sonisphere. Příznivci drsné muziky se sem sjeli na „velkou čtyřku“, tedy na Metallicu, Slayer, Megadeth a Anthrax, a na řadu dalších kapel (nejen) thrash-metalové scény. Stinnou stránkou dobré muziky byla ale nedotažená organizace.

Představte si, že by se v jeden den na jednom festivalu sešly kapely typu Muse, Radiohead, Coldplay a U2 – tisíce fandů by asi nemohlo radostí dospat. Stejné nadšení zavládlo u metalistů, když se dozvěděli, že do České republiky míří putovní festival Sonisphere Stone Sourv čele s „velkou čtyřkou“, nejslavnějšími thrash-metalovými kapelami historie Metallicou, Slayer, Megadeth a Anthraxem.

Na letiště v Milovicích přilákala nejen tahle nejslavnější čtveřice více než 30 tisíc fanoušků ze všech koutů světa, ve stanovém městečku a před pódii tak povlávaly kromě českých vlaječek i finské, dánské, polské nebo německé. Pro zahraniční účast ovšem byly nastavené i ceny občerstvení; pivo stálo 39 korun, půl litru vody 29. Podobné to bylo i s jídlem, masité pokrmy nešly pod šedesát korun, rozmanitým výběrem zato stánkaři potěšili každého mlsálka. K dostání bylo snad všechno, od palačinek, přes hovězí burgery a pizzy až po jehněčí kebab.

Poslechněte si Anthrax v Milovicích

Největší slabinou festivalu se ovšem ukázala být ta nejpodstatnější část, tedy organizace. Festivalový areál svou velikostí a zázemím takovému množství lidí nestačil. Přetékající „rakety“ na čůrání pro pány, obležené toitoiky, obrovské fronty na jídlo i pití a žádná šance pro rychlý úprk z areálu ve chvíli, kdy ho přeplnili převážně podnapilí metaláci. O totální absenci užitkové vody pro opláchnutí rukou po použití toalety ani nemluvě. Produkci většiny Metallicakapel navíc mezi skladbami rušily hlasité a předražené pouťové atrakce, které z metalové akce dělaly spíš zábavní lunapark či parodii na festival.
Ani to ale nakonec fanouškům metalu nezabránilo, aby si den nasycený metalem užili naplno.

Profíci z Metallicy
Nejsrdečněji se publiku představil frontman a zpěvák kapely Slipknot Corey Taylor. Na Sonisphere přijel se svou další kapelou Stone Sour a během hodinového vystoupení si bezprostřední komunikací s lidmi podmanil celý dav. Jako bonus ukázal něco ze svého tanečního umění, odměnou fanouškům za spolupráci pak byly starší kousky i zbrusu nové písně, které se objeví v září na novém albu.

Z princů zabodovali Slayer
Velkou přehlídku velké čtyřky otevřeli za hurónskéhov nadšení fanoušků veteráni thrash-metalové scény Anthrax.  Jak se ale ukázalo, jejich vystoupení, které jako by se minulo časem, bylo pro fandy zřejmě nejslabším článkem; nezabraly ani nejznámější songy Caught In a Mosh a Madhouse.
To na koncert Megadeth byli zvědaví nejen jejich příznivci, ale i fanoušci SlayerMetallicy. Skupina jejich bývalého kytaristy Davea Mustainea nezklamala a blonďatý démon se během skladeb jako Symphony Of Destruction a Head Crusher předvedl v perfektní formě.
Nejvíce fanoušků se však logicky sešlo pod hlavním koncertem během vystoupení amerických thrashmetalových veteránů Slayer. Tom Araya a spol. rozpoutali během své hodinky doslova peklo na zemi. Fandové, pohánění Davem Lombardem, jedním z nejlepších metalových bubeníků současnosti, zpívali společně s kapelou hity jako World Painted Blood nebo Angel Of Death.

Velké finále večera bylo nachystané pro nejslavnější metalovou formaci historie. Šedesát metrů dlouhé a třicet metrů široké pódium pro Metallicu. Jako správná hvězda večera na sebe nechala čtvrthodinku čekat, potom ale rozbalila stoprocentně profesionální show s ohňostrojem, během které zazněly největší hity (Master of Puppets, Nothing Else Matters, One či For Whom the Bell Tolls), ale i skladby z nejnovějšího alba Death Magnetic. Dvouhodinové vystoupení si užívali nejen fandové v areálu.

Podívejte se, jak to vypadalo v Milovicích před koncertem Metallicy

Večerní vycházka se vyplatila těm, kteří riskli nezabezpečenost zbytku areálu. Stanové městečko a parkoviště totiž postrádalo jakékoliv oplocení, asi tři stovky fanoušků si tak celý koncert Metallicy vychutnávaly ve stejné kvalitě jako lidé v areálu. Nákladný zvukový systém zaručoval kvalitní poslech a velkoplošná projekce i veškerý obrazový komfort.

Sonisphere
Letiště Boží dar, Milovice, 19. června 2010
Hlavní hvězdy: Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax