Metalové album roku? Podle cen Břitva Vagus Vetus od Master’s Hammer

Redakce

Blackmetalová skupina Master’s Hammer získala cenu Břitva pro nejlepší tvrdě rockové či metalové album minulého roku. Do galerie legend vstoupila rocková skupina Stromboli, punková kapela Plexis a metalový Debustrol. Odborní publicisté udělují ocenění Břitva v mnoha kategoriích už 14 let. Doplňují a přitvrzují tak žánrový záběr ostatních hudebních cen.

Hlavní kategorií je album roku, kde kapela Master’s Hammer uspěla s nahrávkou Vagus Vetus. „Jejich textově zcela mimořádné album je nejenže dalším potvrzením pozice světově uznávaného kultu, ale bylo nominováno také na cenu Anděl,“ uvedl vyhlašovatel cen Ladislav Oliva.  

Objevem roku je punková Hanba, nejlepší videoklip má skupina Malignant Tumour ke skladbě At Full Throttle. Hudební knihou roku se stal životopisně zaměřený Revoltikon, jehož autorem je Bruno Kovařík z kapel Krabathor a Hypnos. Vystoupení Krabathoru na festivalu Brutal Assault získalo cenu pro potěšení roku. Zklamáním roku je podle cen Břitva popularita kontroverzně vnímané skupiny Ortel. Vůči textům Ortelu vyjádřil odpor téměř každý druhý hlasující.

Porotu cen Břitva tvořilo 52 publicistů, kteří působí v časopisech zaměřených na tvrdou hudbu, případně píšou pro specializované webové stránky i fanziny. (red)