Michael Jackson: Příště už snad doopravdy vstane z mrtvých

Hana-Slivova

Sony Music vydalo kolekci "nových" písniček Michaela Jacksona Xscape. Fanouškům nic extra zajímavého nepřinášejí. Ba naopak, odnášejí: další a další peníze.

Ví to všichni. Správci majetku (a dluhů) Michaela Jacksona, vydavatelství Sony Music, producent Timbaland, fanoušci i Jacksonovi žijící spolupracovníci: i v případě další, v pořadí druhé posmrtné desky Xscape nejde o nic jiného než o peníze. „Snaží se prostě jen vydělat. Všichni. Správci, právníci. Z toho, že se dostaly ven nahrávky, které Michael nedokončil, jsem dost zklamaný, ale už mi do toho nic není,“ řekl například Quincy Jones, muž, jenž produkoval Jacksonovu nejslavnější desku Thriller.

Poslechněte si Michaela Jacksona v Youradiu

Z Michaela Jacksona, mimochodem nejvíce vydělávající zesnulé osoby podle loňského žebříčku časopisu Forbes, se po smrti v roce 2009 stalo něco jako suvenýr z cest. Symbol, který se turistům nabízí na každém rohu: kup si mě na hrnku, na triku, na desce. Vydavatelství Sony Music neúnavně hledá, co by z Jacksonova katalogu ještě mohlo oprášit, dodělat, nabalzamovat a vystavit, na koncertě magazínu Billboard se minulý týden Jackson po vzoru zesnulého rappera Tupaca dokonce zjevil na scéně jako obří hologram.

A turisté – fanoušci kupují. Je jim pravděpodobně jedno, že ani napodruhé nedostávají na cédéčku s osmi kousky nic, co by Jacksonovým skladbám z nejlepšího období 80. a první půlky 90. let alespoň vzdáleně šlapalo na paty. Neřeší, že sám Jackson by takovou rekonstrukci svých skladeb, o kterých dobře věděl, proč je nechává v archivu, pravděpodobně nikdy nepovolil. Sám byl ve věci své tvorby velký puntičkář.      

Nejde přitom ani tak o to, jakým způsobem producenti pod vedením Timbalanda k „aktualizaci“ Jacksonových skladeb z 80. a 90. let přistoupili (pečlivě a ve většině případů relativně nenásilně), i když při porovnání s originálními verzemi, jež jsou součástí deluxe edice, je jasné, že nejsilnější je v „novinkách“ Jacksonův hlas, frázování a pokora ve výrazu. Jde o to, že na albu jsou – v kontextu toho nejlepšího, co kdy Jackson udělal – dobré pouze dvě z osmi písniček; Chicago (nedostalo se na poslední řadovku Invincible) a Loving You (neprošlo na Bad a nápadně připomíná duet s Paulem Mc Cartneym The Girl Is MineThrilleru).

Jako komerční pojistka na druhou působí Jacksonův „duet“ Love Never Felt So Good (spoluautorem byl na začátku 80. let Paul Anka) s hrdinou dnešní mladé R´n´B generace Justinem Timberlakem. První singl alba, který nechtěně Michael Jackson - Xscapeilustruje tragikomičnost celého projektu: nejen, že Jackson nemohl na novou podobu dohlédnout, ale Timberlakeovi nemohl do studia hypoteticky ani zamávat po skypu.

Kdo ví, na čem správci Jacksonova majetku pracují nyní. Třeba se za tři roky přihlásí s tím, že se jim Michaela ve spolupráci s producenty, lékaři a Frankensteinem podařilo oživit a posílají ho na celosvětové turné.

Michael Jackson – Xscape
Vydavatelství: Sony Music/Epic
Celkový čas: 73:43 (deluxe verze), 34:25 (základní verze)
Seznam skladeb: Love Never Felt So Good, Chicago, Loving You, A Place With No Name, Slave To the Rhytm, Do You Know Where Your Children Are, Blue Gangsta, Xscap
e

Témata: