Michael Jackson + Thriller Live = estráda v nejlepším slova smyslu

Stefan-Titka

Roztomilý černoušek z Jackson 5, Král popu, hudební ikona několika dekád. Dnes už sice Michael Jackson po všech svých eskapádách vzbuzuje spíše soucit, ale byly časy, kdy stál na úplném vrcholu. Zavzpomínat na tuto dobu mohli včera večer návštěvníci Kongresového centra - do Prahy až z Broadwaye poprvé dorazil úspěšný muzikál Thriller Live, rekapitulující ve zkratce (skoro tříhodinové) hudební dráhu této ikony. Bylo na co se dívat.

Na první pohled nebyla úchvatná ani hlavní minimalistická dekorace (vyvýšený můstek se schodištěm po obou stranách + taneční plocha), která vizuálně nezapadala hlavně kvůli zajímavé práci s projekci a světly, jež po lusknutí prstu měnily atmosféru jednotlivých písní), ani samotné místo produkce – pražské Kongresové centrum. Ukázalo se však, že dobrá show se dá udělat prakticky kdekoliv.  

Interaktivní ansámbl udílel pokyny. A publikum tancovalo
Na začátku to trochu vypadalo, že se celý večer zvrhne v lacinou promo kampaň velkého Michaela. Nad pódiem se rojily nápisy o jeho triumfech, do toho před publikum nastoupil jeden ze zpěváků a jal se recitovat život ikony v heslech a číslech. Pak ale konečně dostala prostor hudba. A když naběhnou na pódium Jackson 5 a dají vám na přivítanou takové hitovky jako I Want You Back nebo ABC, navíc v oné typické, živelné černošské choreografii, začínáte tušit, že tenhle muzikál bude mít do Draculy a podobně usedlých domácích záležitostí hodně daleko. Diváci to koneckonců pocítili poměrně záhy.

I Want You Back ve verzi Thriller Live

http://www.youtube.com/watch?v=pRlVIMNdaWA

Celý ansámbl byl totiž „interaktivní“, od začátku komunikoval se svým publikem, rozděloval naplněný sál i balkóny na polovic a udílel jim pokyny, co dělat (a sál kupodivu reagoval). V první polovině představení, které vrcholilo „údernickou“ Can You FeelIit od Jackson 5 se sice ještě zas tolik „nepařilo“, ale v druhé polovině už se zaplnily i uličky vedle sedadel a sál se tak proměnil na několika místech spíš v taneční parket. Teprve po přestávce se totiž dostavily vypalovačky jako Smooth Criminal (spolu s Dangerous dost možná nejlepší výstup večera), Thriller, Bad, Beat it, Dirty Diana nebo přídavková Billy Jean.

Poslechněte si hitovky Smooth Criminal…

http://www.youtube.com/watch?v=NNNCOvesJj4

…a Dangerous

http://www.youtube.com/watch?v=drPZI90vOjk

Z Broadwaye dorazila čistá energie – perfektně sehraní tanečníci a zpěváci, kteří večer měli pevně ve svých rukách (někteří při předvádění nejklasičtějšího „rozkrokového Michaela“ doslova).  Žádný spojující příběh se nekonal, tohle byla prostě „jen“ barevná, energická estráda, která si publikum získala retro kouzlem a energií. Něco na tom Michaelovi prostě bylo.

Thriller Live
2. dubna 2009, Praha, Kongresové centrum

Témata:,