Michael Stipe: „R.E.M. jsem založil, abych byl cool“

Redakce

Zpěvák kapely R.E.M. Michael Stipe řekl v rozhovoru pro The Times, že kapelu před třiceti lety zakládal hlavně proto, že se mu to zdálo cool.

"Než jsme dodělali druhou desku Reckoning, vůbec jsem třeba nevěděl, že ty hluboké tóny hraje basa. Kapelu jsem založi jako teenager prostě proto, že mi to prostě přišlo jako fajn nápad. Vůbec mi nedocházelo, že bych měl dobře vypadat, dobře zpívat, psát písničky a jezdit na turné. Chápal jsem to spíš tak, že mít skupinu je romantické. Ve skutečnosti to ale nakonec byla pěkná fuška," přiznává.

R.E.M. – tedy Michael Stipe, Peter Buck a Mike Mills – jsou spolu od roku 1980, podle Stipa se ale stále učí, jak argumentovat a prosadit v rámci kapely názor. "Je to tak, že nejprve vyslovím svůj názor já, pak se vyjádří kluci. V případě, že se nám něco vážně nelíbí, máme všichni právo veta. Jasně, že se to neobejde bez diskusí a kompromisů. Ale známe se dlouho, tušíme, jak kdo zareaguje a víme, jak to udělat, abychom ustoupili ve prospěch celkového výsledku," říká Stipe.

Nic to ale nemění na tom, že s každou novou deskou se R.E.M. podle svých slov nadřou. Aktuální Collapse Into Now vznikala dva roky. "Psaní je někdy vážně těžké. Někdy na něčem děláte půl roku, pak to osmkrát nahrajete a stejně víte, že to za moc nestojí." (sli)

R.E.M. – Überlin a nové video

http://www.youtube.com/watch?v=ZITh-XIikgI&feature=related